Táto "študentská práca" vás môže dostať do problémov. Nemáte aj vy v peňaženke falošné peniaze?

n 4.4.2016 16:31 - Dunajská Streda

Polícia zadržala mladíka, ktorý si svoj rozpočet niekoľko mesiacov prilepšoval domácou výrobou falošných bankoviek. Vďaka jeho „šikovnosti“ mohli byť v obehu v rámci viacerých okresov.

Podomácky vyrobené peniaze boli takmer dokonalé

Falošné bankovky, z dielne 19 ročného študenta z okresu Galanta, boli totiž tak „vydarené“, že by bolo pre laika zbežnou kontrolou ťažké odhaliť tento falzifikát. Podľa  expertízy Národnej banky Slovenska totiž tento študent „na priváte“ dokázal vyrobiť bankovky: „... ktoré boli vyhodnotené stupňom kvality „3“ ako podarený falzifikát.“

Aj vďaka tomu mohol, podľa jeho vlastných slov, falošnými peniazmi platiť až niekoľko mesiacov a to v celom Trnavskom, Nitrianskom a Bratislavskom kraji. Nie je teda vylúčené, že mohli skončiť aj vo vašej peňaženke. 50 eurové bankovky z jeho dielne boli totiž takmer nerozoznateľné od tých pravých. Odhaliť ich mohla až pozornejšia kontrola.

Návšteva pohostinstva mladíkovi prekazila „živnosť“

Mladému falšovateľovi sa nevyplatila návšteva pohostinstva v obci Okoč. Vďaka súhre okolností sa podarilo barmanovi odhaliť, že bol oklamaný a mladík skončil v rukách polície. Všimol si totiž, že 50 eurová bankovka, ktorou mladík platil za balíček cigariet, nie je ako  tie ostatné. Chýbal jej ochranný prvok, viditeľný pri naklonení bankoviek a aj jej okraj bol zle zrezaný.

Ako to za krajské riaditeľstvo Policajného zboru uviedla Mária Linkešová, tento: „Nasadol na bicykel a išiel muža hľadať. Po pár minútach si všimol, ako vchádza do miestnych potravín a keď chcel predavačke zaplatiť za nápoj rovnakou bankovkou, pohostinský predavačku požiadal, aby ju skontrolovala.“ A tak mladík skončil v rukách polície.

Po jeho zadržaní polícia, v rámci domovej prehliadke, zaistila aj ďalších 500 kusov falošných bankoviek. Mladík sa priznal, že v prenajatom byte stihol sfalšovať 50 eurové bankovky v celkovej  hodnote  25 000 eur. No nájdené tu boli aj drogy. Dnes je už vo výkone väzby, kde čaká na konečný rozsudok. Môže mu vyniesť 7 až 10- ročný pobyt za mrežami.

Falošnú bankovku neodhalila ani špeciálna fixka

V tento deň, teda 23. marca 2016, však bankovkou vlastnej výroby stihol zaplatiť aj  na viacerých ďalších miestach. Spolu to bolo 4 krát a to bez väčšieho podozrenia. Teda tak, ako aj veľakrát predtým. Falošná 50- tka totiž v jednom prípade prešla aj kontrolou originality špeciálnou fixkou.

Ak máte podozrenie, že ste sa aj vy dostali do kontaktu s bankovkami z jeho dielne, rozhodne si to nenechávajte pre seba. Aj platba falošnými bankovkami, ktoré sa k vám dostali „z druhej ruky“, by vás mohla neskôr mrzieť. Zbytočne by vás dostala do konfliktu so zákonom a teda aj na políciu. Preto v prípade akéhokoľvek  podozrenia radšej vždy kontaktujte políciu.

Bankovky sa oplatí kontrolovať

Ako to uviedla Mária Linkešová: „Hoci v tomto prípade išlo vo väčšine prípadov o veľmi vydarené falzifikáty, odporúčame občanom, aby každú bankovku preverili jednoduchým spôsobom a to hmatom, pohľadom, príp. naklonením. Vždy je na mieste overovať si viacero prvkov, a ak je to možné, aj prostriedkami na odhaľovanie pravosti bankoviek.“

 

Text a foto: Adriána Kondlová