Nebezpečnému mostu Horelica sa blýska na lepšie časy. Motoristi musia byť trpezliví

n 31.3.2016 5:57 - Čadca

Stavebné práce na moste Horelica v Čadci by sa mohli začať už v apríli. Dôležitá spojnica sídliska a priemyselnej zóny s centrom mesta je už dlhodobo v havarijnom stave a hrozí jej zrútenie. Naďalej však slúži v obmedzenom režime motoristom i chodcom. Čaká sa aj na sprístupnenie obchádzkových trás.

Most Horelica v Čadci je jedinou vhodnou obchádzkovou trasou v prípade uzavretia rovnomenného tunela na mimoriadne vyťaženej trase do Poľska a Českej republiky. Uzatváranie tunela Horelica sa pritom deje veľmi často nielen kvôli dopravným nehodám, ale aj kolónam na kysuckých cestách. Most je už dlhodobo v havarijnom stave  a istý čas bol dokonca uzavretý. Cestári ho provizórne zabezpečili a spustili aspoň jeden smer, i keď pri zníženej rýchlosti.

Zmluva už na spadnutie

Krízový štáb ešte vlani v októbri rozhodol o vyhlásení mimoriadnej situácie na území mesta Čadca kvôli nevyhovujúcemu horelickému mostu. Slovenská správa ciest v súčasnosti nemá iné východisko ako mostný objekt zbúrať a nanovo postaviť.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Pacienti v Čadci nosia na ruke červený gombík. Na čo slúži?

„V najbližších dňoch by mala byť podpísaná zmluva so zhotoviteľom. Predpoklad začatia stavebných prác je apríl 2016 a ukončenie júl 2017. Búracie práce by sa mali začať do siedmich mesiacov od začatia stavebných prác,“ informovala hovorkyňa Slovenskej správy ciest Zuzana Hromcová.

Najskôr obchádzky

Prv, než sa cestári pustia do asanácie nebezpečného mosta, musia ešte v Čadci dokončiť obchádzkové trasy. Ich súčasťou je vybudovanie železničného priecestia na ulici Andreja Hlinku, oprava a čiastočné prebudovanie cesty pri železničnej stanici, či oprava Bukovského mosta. Ten je však určený len pre autá do 3,5 tony, čo v prípade uzavretia tunela Horelica nerieši situáciu nákladnej doprave.

 „Za najvýznamnejší počin považujem vybudovanie a spriechodnenie železničného priecestia na ulici Andreja Hlinku. Táto obchádzková trasa bude k dispozícií počas odstraňovania havarijného stavu horelického mosta a pri súčasnom uzatvorení tunela Horelica,“ tvrdí primátor mesta Čadca Milan Gura. Dodáva, že nasledovať bude  úprava cesty u Capkov pre záchranné zložky, i oprava a čiastočné prebudovanie cesty Bukov – Podzávoz.

Text: Branislav Koscelník, foto: TASR