Vo Veľkej Rači sa ženy oblievačky nezľakli. Boli na zraze otužilcov

n 30.3.2016 18:59 - Čadca

Takmer päťdesiat otužilcov naskákalo počas Veľkej noci do chladnej vody zasnežovacej nádrže priamo v lyžiarskom stredisku Dedovka pri Oščadnici. Spojenie veľkonočnej oblievačky a plávania v studenej vode malo šťastný koniec. Mokrí boli všetci a tucet prítomných žien sa tak nemusel sťažovať na krutosť jarného zvyku voči nežnejšiemu pohlaviu.

Otužilecké plávanie dnes na Slovensku prežíva rozmach. Odmenou za odriekanie sú pre ľadových medveďov pocity blahodarnej eufórie, spokojnosti a nezriedkavo i snaha o zdravý život. Zakladajúci člen  Klubu otužilcov Krásňanské mrože Milan Kubatka  uviedol, že na Kysuce prišli známe otužilecké tváre z klubu Turčianske nanuky, Belánske ľadové medvede, ľadové medvede spod Zobora, ľadové medvede z Banskej Bystrice a domáce Krásňanské mrože.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Takto sa oblieva dnes. V sprche a pred bytovkou

Recesistické stretnutie v atraktívnom prostredí malo spropagovať slovenské hory. „Ďalším zámerom bolo, aby na uvedenú akciu prišli ľudia aj z iných končín Slovenska, aby videli a vedeli, kde ta Oščadnica je,“ vraví Milan Kubatka.

Starý mrož, ako sám seba volá, má z podujatia najlepšie pocity. I keď desaťstupňová teplota vzduchu a 4,8 stupňa vo vode svedčí už skôr o konci tohtoročnej otužileckej sezóny. „Slniečko potešilo a dalo akcií príjemný ráz. Každý z účastníkov si pochvaľoval čistú priezračnú vodu. Myslím si, že podujatie bolo výnimočné v tom, že výborne sa podarilo zosúladiť otužileckú akciu s folklórom, čo je pre dnešných ľudí čim ďalej tým viac vzácnejšie.“

Slovenské zvyky si užila aj Číňanka

Aká bola v minulosti mokrá podoba Veľkej noci na Kysuciach ukázal v lyžiarskom stredisku folklórny súbor Fatran. Ženy, ktoré si už v živote čo-to vyskúšali v chladných vodách, prúd studenej vody z vedier nemohol prekvapiť. „Prišli oblievači v krojoch a medzi otužilkyňami sme našli dve odvážne, ktoré boli ochotné podstúpiť oblievanie a hodenie do nádrže. Musíme sa pochváliť, že akcia mala aj medzinárodnú účasť, tri plavkyne z Rumunska a jednu z Číny, vyzdvihol netradičných účastníkov Milan Kubatka.

Každý z otužilcov potvrdí, že to najdôležitejšie v otužileckom športe nie je fyzická príprava, či ranné studené sprchy, ako sa často uvádza, ale duševná príprava, odhodlanie a pravidelnosť. Okrem pocitu zadosťučinenia a spokojnosti je pre otužilcov dôležitý ešte jeden rozmer. Ľudský. „Otužovanie pre mňa predstavuje stretávanie sa so silnými ľuďmi. Silnými morálne a vôľovo a hlavne otvorenými, ktorí si vedia prejaviť úctu a náklonnosť,“ potvrdzuje, to čo si všetci o otužilcoch myslia, starý mrož Milan.

Text: Branislav Koscelník, foto: Milan Kubatka