Viac foto v galérii

Kraslice ako potešenie pre oko

n 30.3.2016 13:05 - Humenné

S Veľkou nocou sa spája mnoho zvykov a tradícii. Jednou z nich je aj posväcovanie jedál a oblievačka, či šibačka. V košíku nesmelo chýbať vajíčko, ktoré bolo symbolom zrodu nového života.

Už v 14. storočí ženy a dievky obdarovali kúpačov a šibačov farebnými vajíčkami. Dnes sa tomu nehovorí maľované vajíčko, ale kraslica. Mnohí si myslia, že slovo kraslica má ruský pôvod – krásnyj. Kedysi to bola iba činnosť žien, no čoraz viac sa tomu venujú aj muži.

Pre niektorých je to aj zárobková činnosť. Maľujú sa kuracie, husacie, kačacie, ba aj pštrosie vajcia. Na sústruhoch sa sústružia drevené a polysterenové vajíčka. Sú rôzne metódy ako olepovanie slamou, zdobenie voskom, brúsenie a vŕtanie škrupín, háčkovanie, olepovanie, maľovanie, farbenie a celý rad ďalších techník.

Karpatská kraslica

Mnoho kraslíc zo Slovenska sa nachádza v rôznych múzeach a u súkromných osôb. Pred Veľkou nocou sa konajú rôzne výstavy kraslíc. Aj Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s Okresnou organizáciou Únie žien v Humennom zorganizovali už XXIV. ročník medzinárodnej súťažnej výstavy pod názvom Karpatská kraslica.

Tejto súťaže sa zúčastnili autori zo Slovenska a zahraničia. Celkové sa prihlásilo 62 kolekcií s takmer 1 000 kusmi. Táto súťažná výstava je známa široko – ďaleko na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tohto roku sú zapojení aj autori z Poľska, Ukrajiny a Maďarska.

Háčkovanie, paličkovanie i čipky

Popri tradičných technikách kraslíc ako batikovanie, voskovanie, drôtovanie, olepovanie, sme videli aj novšie spôsoby ako madeira, háčkovanie, paličkovanie, čipka a iné. Táto výstava kraslíc má z roka na rok vyššiu úroveň.

Záujem majú aj žiaci základných škôl. Odborná porota, ktorej predsedom bola Zuzana Petrová zo Základnej umeleckej školy v Snine, udelila 5 cien bez určenia poradia.

Víťazné kraslice

Margita Stojanová, Udavské – technika olepovanie niťou, Katarína Sivá, Humenné − technika vyškrabávania, Alžbeta Grošková, Ľubiša – technika voskovanie, Eva Sojčáková, Trebišov – technika voskovanie, Alena Pelechová, Rakovec nad Ondavou – za kolekciu kraslíc farbou a motívom. Výstava Karpatskej kraslice potrvá do 8. apríla.

Text a foto: Pavel Andraščík