Chcú hrať ako nositelia folklóru. Aj deti študujú staré nahrávky

n 29.3.2016 7:05 - Dolný Kubín

Viac ako dve stovky detí z Oravy si po dvoch rokoch zmeralo sily v speváckych a muzikantských schopnostiach. Organizátori súťaže oravského hudobného folklóru Oravské spievanky 2016 boli milo zaskočení nebývalým záujmom i kvalitou detských vystúpení na štvorhodinovom súťažnom maratóne v Dome kultúry v Nižnej.

Detské spevácke skupiny, detské ľudové hudby, ale sólisti speváci a sólisti muzikanti. Celkovo šesťdesiat vystúpení si mohli v piatok 18. marca vychutnať v oravskej Nižnej milovníci ľudového umenia na regionálnej súťažnej konfrontácii mladých folkloristov do 15 rokov.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Slovensko má veľkonočný rekord. Je vyrobený z prútia

Záujem je na Orave silný

Alžbeta Čadecká z Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne považuje po súťažnej prehliadke za bašty hudobného folklóru na Orave obce Oravská Polhora a Hladovka. No svoju silu ukázali na podujatí, ktoré chce rozvíjať záujem o tradičnú ľudovú kultúru u deti a mládeže, aj reprezentanti Sihelného, Rabčíc, Oravského Veselého, Suchej Hory, Zuberca a Žaškova.  

„Veľmi ma prekvapil počet súťažiacich. Záujem o ľudovú kultúru je na Orave naozaj silný. Mňa osobne obzvlášť potešili obce, ktoré doteraz nemali na súťažnej prehliadke zástupcov alebo tie, ktoré sa zapojili po dlhšej odmlke, ako sú obce Zákamenné, Lokca,  Habovka, Podbiel či deti z mestského prostredia z Dolného  Kubína,“ zhodnotila podujatie manažérka pre záujmovo-umeleckú činnosť.

Úroveň regionálnej postupovej súťaže a prehliadky Oravské spievanky prekvapila aj porotcov. A to nielen vysokým počtom účastníkov, z ktorých najmladšia mala iba štyri roky. „Prekvapením bolo možno čerpanie informácií materiálu súťažiacich, ktorí evidentne poznali nahrávky nositeľov tradícií - nahrávky staršej generácie hudobníkov a spevákov z ich obcí. Bola viditeľná snaha o imitácie presného štýlu,“ upozorňuje Alžbeta Čadecká.

Najlepší postupujú

V kategórii detských speváckych skupín sa na pódium postavilo jedenásť kolektívov. Priamy postup na krajské kolo súťaže do Dolného Kubína získali Studnička spod Babej Hory z Oravskej Polhory, Goralček zo Suchej Hory a Goral z Hladovky.

Desať muzičiek sa predstavilo v kategórii detských ľudových hudieb Priamy postup svojou interpretáciou zaistila Polhorská muzika z Oravskej Polhory, Goralská muzika z Hladovky a Detská ľudová hudba Trnkárik zo Žaškova.

V kategórii sólistov inštrumentalistov putujú tri prvé miesta do Oravskej Polhory. Priamy postup získali Adrián Matis v hre na gajdách, Martin Machajda, ktorý zahral na gajdách a heligónke a Anton Nevedel v hre na píšťalke

Spomedzi 29 mladých folkloristov v  kategórii sólisti speváci a spevácke duá sa na „kraj“ priamo  prebojovali Kristína Tropeková a Martin Machajda z Oravskej Polhory, Magdaléna Hutlasová a Zlatica Kubicová z Hladovky a Agáta Kováčiková  z Dolného Kubína.

Text: Branislav Koscelník, foto: Oravské kultúrne stredisko