Oddych, pohyb i ľahšia strava. To vám pomôže odbúrať stres zo zmeny času

n 26.3.2017 8:07 - Slovensko

Prechod zo zimného na letný čas pôsobí na človeka stresujúco. Aby sa organizmus na zmenu, ktorá "vezme hodinu", čo najlepšie adaptoval, radí psychológ prejsť počas tohto víkendu do naozaj oddychového režimu.

"Posun času môže spôsobiť nervozitu, pocit únavy a rozladenosť, ktorá súvisí so zmenou biorytmu, na ktorý bol človek zvyknutý. Človek sa pod vplyvom zmeny môže ťažšie sústrediť, v niektorých prípadoch sa môže objaviť depresívna nálada," upozornila psychologička Denisa Maderová.

"Zmenu komplikovanejšie vnímajú ľudia, ktorí sa ráno ťažšie budia, tí, ktorí nie sú tzv. rannými typmi a deti," dodala.

Podľa Maderovej je preto potrebné si na víkend, v ktorom sa zmena času udeje, zvoliť psychicky nenáročný, oddychový program. Ráno si dlhšie poležať a celkovo sa nenútiť do aktivít, aby sa telo postupne naladilo na nový režim a vytvorilo si nový biorytmus.

Čas ako stvorený na oddych

Za užitočný považuje psychologička aj pohyb na čerstvom vzduchu a prechádzky. "Telu pomôžeme odbúrať stres a dodať novú energiu, ktorá nás udrží v rovnováhe a podporí dobrý spánok," vysvetlila.

Adaptáciu uľahčuje aj ľahká strava, dostatok tekutín a vitamínov. "Telo si na posun musí zvyknúť, oveľa lepšie to zvládne, ak ho nebudeme zaťažovať ťažkými jedlami," ozrejmila.

Maderová poukázala na to, že zvyknúť si na zmenu času predsa len nejaký deň trvá. "Preto je dobré v tých najbližších dňoch zbytočne neponocovať," vyzvala.

K prechodu zo zimného na letný čas došlo v noci nadnes. Hodiny sa posunuli nadránom z 02.00 h SEČ na 03.00 h letného času.

TASR