Internetom sa šíri hoax. Most Horelica je vraj uzavretý

n 21.3.2016 5:24 - Čadca

Čadčianska radnica dementovala správu, podľa ktorej je most Horelica uzavretý. Dôležitá spojnica sídliska a priemyselnej zóny s centrom mesta je už dlhodobo v havarijnom stave a hrozí jej zrútenie. Most však naďalej slúži v obmedzenom režime motoristom i chodcom.

Most Horelica v Čadci je jedinou vhodnou obchádzkovou trasou v prípade uzavretia rovnomenného tunela na mimoriadne vyťaženej trase do Poľska a Českej republiky. Uzatváranie tunela Horelica sa pritom deje veľmi často nielen kvôli dopravným nehodám, ale aj kolónam na kysuckých cestách. Most je už dlhodobo v havarijnom stave  a istý čas bol dokonca uzavretý. Cestári ho provizórne zabezpečili a spustili aspoň jeden smer, i keď pri zníženej rýchlosti.

Na sociálnych sieťach sa začala šíriť správa, že komisia krízového štábu rozhodla pre obavy zo zrútenia mosta o úplnom uzavretí mostného objektu. Primátor Čadce Milan Gura predpokladá, že nedorozumenie nastalo pravdepodobne šírením článkov z roku 2013.

„K žiadnej uzávere mostného objektu Čadca - Horelica nedochádza. Informácia ktorá sa šíri internetom a Facebookom sa nezakladá na pravde. Prosíme občanov, priateľov, aby tieto neoverené informácie nešírili. O výstavbe a následnej uzávere budete včas a riadne informovaní,“ uvádza Milan Gura.

Najskôr obchádzky

Krízový štáb ešte vlani v októbri rozhodol o vyhlásení mimoriadnej situácie na území mesta Čadca kvôli nevyhovujúcemu horelickému mostu. Slovenská správa ciest v súčasnosti nemá iné východisko ako mostný objekt zbúrať a nanovo postaviť.

PREČÍTEJTE SI TIEŽ: Parkovanie na tráve? Len v Žiline riešili vlani 500 priestupkov

Už na jeseň sa začalo s prácami na obchádzkových trasách. Ich súčasťou je vybudovanie železničného priecestia na ulici Andreja Hlinku, oprava a čiastočné prebudovanie cesty ponad železničnú stanicu, či oprava Bukovského mosta. Ten je však určený len pre autá do 3,5 tony, čo v prípade uzavretia tunela Horelica nerieši situáciu nákladnej doprave.

Most Horelica má tak pred sebou posledné týždne svojej prevádzky. Kedy sa definitívne zbúra, ešte nie je jasné. Slovenská správa ciest totiž stále nepozná jednoznačný termín uzavretia a spustenia prác na moste Horelica Podľa informácií z čadčianskej radnice je projekt stavby hotový, vrcholí už len výber dodávateľa. Prv, než sa cestári pustia do asanácie nebezpečného mosta, musia ešte v Čadci dokončiť obchádzkové trasy.

Text: Branislav Koscelník, foto: TASR