V Dome Matice slovenskej vystavia fotografie Karola Kállaya

n 16.3.2016 10:00 - Lučenec

Výstavu fotografií Karola Kállaya pod názvom Súvislosti, ktorej obsahom budú snímky z rovnomennej publikácie z roku 2007, otvoria vo štvrtok 17. marca v priestoroch Domu Matice slovenskej (DMS) v Lučenci. 

„Na výstave možno zhliadnuť akoby dvojice fotografií, ktoré v určitom pohľade spolu súvisia. Zbierka týchto čiernobielych snímok, ktorú pripravil fotograf Karol Kállay spolu s publicistom a historikom fotografie Mariánom Pauerom, tak aj po rokoch potvrdzuje svoju nadčasovú hodnotu. Ťažko povedať, aký kľúč volili títo tvorcovia pri hľadaní kontrastov či paralel dvojíc fotografií, výsledok je však nesmierne pôsobivý,“ uviedla na margo výstavy riaditeľka.

Pravý profesionál

Karol Kállay sa narodil sa 26. apríla 1926 v Čadci na Kysuciach. Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú a právo na Univerzite Komenského v Bratislave. Fotografoval profesionálne ako fotoreportér, módny fotograf, portrétista a krajinár. Spolupracoval s poprednými parížskymi a berlínskymi módnymi časopismi, trvale pracoval pre rôzne periodiká doma a v zahraničí. Má za sebou viac ako 35 knižných publikácií a stovky výstav po celom svete. Knihy Pieseň o Slovensku a Los Angeles získali okrem iných ocenení aj cenu UNESCO ako najkrajšie knihy sveta. Preslávili ho tiež publikácie o Tokiu, Ríme, Mexiku či Slovensku. Zomrel vo veku 86 rokov dňa 4. 8. 2012 v Bratislave.

Vystavené snímky si verejnosť môže prezrieť do 8. apríla.

TASR