MDŽ v unikátnych pivniciach Migazziho kaštieľa

n 8.3.2016 13:10 - Zlaté Moravce

MDŽ chvíľu zaznávaný, no opäť uznávaný. V niektorých obciach a mestách na Slovensku sa stále konajú kultúrne podujatia k tejto príležitosti, Zlaté Moravce nevynímajúc. Pre návštevníkov mali organizátori prichystané prekvapenie. Priamo v pivniciach pod Migazziho kaštieľom. V programe účinkovali pedagógovia a žiaci ZUŠ.

Do podzemia sa dostanete len výnimočne! Rozsiahle pivnice bývalého kaštieľa rodiny Migazzi sprístupnili vlani v rámci podujatia Noc múzeí a galérií, pred Vianocami a teraz - pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, v nedeľu 6. marca, dva dni pred jeho oficiálnym sviatkom. Ten pripadá na 8. marca.
 

POZRITE SI AJ:  Prieskum odhaľuje pravdu o Slovákoch a športovaní: Takmer polovica sa vôbec "nehýbe"!

Prečo v pivničných priestoroch?

Sieť pivníc má rozlohu až štyristo štvorcových metrov. Je v nich konštantná teplota asi osemnásť stupňov, v lete aj v najtuhších mrazoch. V podzemných priestoroch sa konali pred asi 6 rokmi aj diskotéky. Do útrob kaštieľa sa pomestili štyri stovky ľudí. V súčasnosti sa využíva iba časť pivníc.

Niektorí návštevníci tu boli na vianočný koncert. „Prvá akcia bola pred vianočnými sviatkami, kedy sme robili koncert Biele Vianoce. Pre túto druhú akciu v pivničných priestoroch sme sa rozhodli preto, že to malo veľký úspech. Ľuďom sa pivnice páčili. Hlavne však preto, že práve je pôstne obdobie a nepatrí sa veľmi veseliť. Pripravili sme to také komorné – vážnu hudbu a prednes poézie,“ vraví Simona Holubová, riaditeľka MSKŠ. „Priestoru je tu habadej,“ dodáva.

Na oficiálne oslavy MDŽ nezabudli

„Program sme pripravili v spolupráci so Základnou umeleckou školou (ZUŠ). Účinkujú v ňom pedagógovia a žiaci umeleckej školy, ako vsuvky sme pridali trošku poézie – básne o ženách. O tom aké ženy sú, nám zarecituje jedna z troch víťaziek okresného kola Vansovej Lomničky Anna Kissová. Navyše, Základná umelecká škola a jej výtvarný odbor zabezpečili aj výstavu obrazov – portrétov ženy,“ dodala Holubová.

MDŽ je pripomienkou na štrajk newyorských robotníčok v marci 1908 za zrušenie 10-hodinévého pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Po druhej svetovej vojne sa 8. marec začal vo viacerých štátoch sveta sláviť ako sviatok žien až napokon ho v roku 1977 OSN vyhlásila za Medzinárodný deň žien. Je pravdou, že u nás zažíval MDŽ najväčší rozkvet za čias socializmu. Konali sa veľké oslavy na námestiach, kultúrne programy nechýbali v žiadnej obci.

„Osláviť 8. marca znamená pripomínať si potrebu rovnosti príležitostí žien a mužov a predstaviť si svet, v ktorom si ženy môžu byť isté, že na ich názoroch, hodnotách a snoch záleží,“ hovorí pani Mária, účastníčka osláv.

Čo dodať na záver? Zlatomoravčania sú od nedeľňajšieho popoludnia bohatší o ďalší hudobný a umelecký zážitok.

Text a foto: Anna Mondočková