Šatanov čas sa blíži: V stredu v noci má oznámiť prvých 16 mien pre Svetový pohár!

n 1.3.2016 17:43 - Slovensko

V stredu, respektíve vo štvrtok v noci nášho času oznámi všetkých osem hokejových tímov, ktoré sa predstavia na tohtoročnom Svetovom pohári v Toronte (17. septembra - 1. októbra), svoje prvé súpisky s minimálne 16 menami. Približne o 22.30 SEČ zverejní predbežný káder aj Miroslav Šatan, ktorý z pozície generálneho manažéra zostavuje výber Európy. V ňom by sa podľa odhadov mohli objaviť aj piati až šiesti slovenskí hokejisti.

Hoci sa na prestížnom podujatí, ktoré organizuje NHL, nepredstaví slovenská reprezentácia v kompletnom zložení, v Toronte bude mať slovenský hokej s najväčšou pravdepodobnosťou svoje zastúpenie.
 

NEPREHLIADNITE: Hádzanársky rekordér Štochl dohrá sezónu v Topoľčanoch

Podľa prognózy agentúry AP sú v hre Jaroslav Halák (NY Islanders), Zdeno Chára (Boston), Marián Gáborík (Los Angeles), Tomáš Tatar (Detroit) a Marián Hossa (Chicago), podľa ďalších zámorských hokejových serverov by sa medzi „vyvolenými“ mohol objaviť aj obranca Edmontonu Andrej Sekera.

Pomáha Bondra s Nedomanským

Zvyšok Tímu Európy vyplnia reprezentanti zo Švajčiarska, Dánska, Nemecka, Rakúska a ďalších krajín, ktoré nevytvoria samostatný národný tím.

Toto privilégium má okrem domácej Kanady a USA z európskych tímov iba veľká štvorka tvorená Švédskom, Fínskom, Ruskom a Českom. Osmičku účastníkov doplní výber mladých hviezd Severnej Ameriky.

Šatan, ktorému pri zostavovaní tímu pomáhajú z pozície skautov aj krajan Peter Bondra a bývalý československý reprezentant Václav Nedomanský, oznámi 16-člennú nomináciu s aspoň dvoma brankármi na tlačovej konferencii v stredu neskoro večer slovenského času.

Legendárny Peter Bondra bude mať do Šatanovej zostavy čo povedať.

Popri svojich krajanoch by sa mali v európskom výbere objaviť aj slovinský tvorca hry Anže Kopitar, rakúsky kanonier so slovenskou krvou Thomas Vanek, dánsky rýchlik Mikkel Bödker, Nór Mats Zuccarello či elitný švajčiarsky obranca Roman Josi.

„Bude ťažké vyhovieť každému, máme k dispozícii hokejistov z veľkého počtu krajín. Je jasné, že ich nemôžeme nominovať všetkých.“

„Od prvého dňa však bola naša filozofia jasná - nepozerať sa na národnosť a pasy, ale na kvalitu a vybrať najlepších možných hráčov,“ uviedol Šatan.

Podľa agentúry AP si kapitán majstrov sveta z Göteborgu 2002 robil zábavu z toho, že počas svojej 14-ročnej kariéry v NHL nikdy nevidel v televízii toľko zápasov, ako v uplynulom období počas skautingu hráčov.

„Na takúto akciu musíte hľadieť na hokej veľmi, ale veľmi dlhý čas,“ dodal dlhoročný reprezentačný kapitán a bývalý útočník Edmontonu, Buffala, NY Islanders, Pittsburghu či Bostonu.
Svetový pohár sa vracia na scénu po 12-ročnej odmlke. Turnaj sa uskutoční v torontskej hale Air Canada Centre, ktorá má kapacitu 18.819 divákov.

Podľa pravidiel NHL

V A-skupine sa stretnú Kanada, ČR, USA a Tím Európy, v „béčku“ zasa Fínsko, Švédsko, Rusko a výber Severnej Ameriky. Do vyraďovacej časti postúpia najlepšie dva tímy z každej skupiny, víťazi semifinále sa stretnú vo finále, ktoré sa hrá na dva víťazné zápasy.

Jaroslav Halák by vo výbere Európy nemal chýbať.

Každá súpiska má 23 voľných miest pre troch brankárov, ôsmich obrancov a dvanásť útočníkov. Tímy môžu postupne doplňovať svoje súpisky, ich konečné podoby budú známe najneskôr 1. júna.
Mužstvá odohrajú ešte pred SP niekoľko prípravných stretnutí. Tím Európy odohrá tri - dvakrát si zmeria sily s výberom mladých severoamerických hviezd a v generálke nastúpi 14. septembra vo Washingtone proti Švédsku.

Turnaj sa bude hrať podľa pravidiel NHL, na klziskách s profiligovými rozmermi a zápasy budú rozhodovať arbitri z NHL.
 

Predpokladaná 16-členná súpiska Tímu Európy podľa agentúry AP:

brankári: Frederik Andersen, JAROSLAV HALÁK
obrancovia: ZDENO CHÁRA, Roman Josi, Dennis Seidenberg, Mark Streit
útočníci: Mikkel Bödker, Leon Draisaitl, MARIÁN GÁBORÍK, Michael Grabner, MARIÁN HOSSA, Anže Kopitar, Frans Nielsen, TOMÁŠ TATAR, Thomas Vanek, Mats Zuccarello

Harmonogram zverejňovania predbežných nominácií na SP:

streda 2. marca:
09.00 Rusko
10.00 Fínsko
17.00 Česko
18.30 Švédsko
22.30 Tím Európa (účasť SR)
23.15 Tím Severná Amerika

štvrtok 3. marca:
00.05 Kanada
00.45 USA
/všetky časy sú v SEČ/
 

Program prípravy na SP 2016:

štvrtok, 8. septembra:
Česko - Rusko (Petrohrad), Švédsko - Fínsko (Helsinki), Výber Európy - Výber Severnej Ameriky (Quebec City)
piatok, 9. septembra:
Kanada - USA (Columbus)
sobota, 10. septembra:
Fínsko - Švédsko (Göteborg), Rusko - Česko (Praha), USA - Kanada (Ottawa)
nedeľa, 11. septembra:
Výber Európy - Výber Severnej Ameriky (Montreal)
utorok, 13. septembra:
Fínsko - USA (Washington)
streda, 14. septembra:
Česko - Výber Severnej Ameriky (Pittsburgh), Kanada - Rusko (Pittsburgh), Švédsko - Výber Európy (Washington)

 
Zloženie skupín na SP:

A-skupina: Kanada, USA, Česko, Tím Európy
B-skupina: Rusko, Švédsko, Fínsko, Výber Severnej Ameriky


TASR, foto: TASR