Futbalisti sa postupne rozbehli

n 18.2.2016 16:24 - Stará Ľubovňa

Dali najviac gólov, ale ani zďaleka nemajú dôvod na to, aby si hoveli so založenými rukami. Piatoligisti Starej Ľubovne sa ocitli v skupine Šarišskej po vypadnutí zo IV. ligy.

Najvernejší fanúšikovia si želali, aby sa pád tohto klubu konečne zastavil, veď MFK účinkoval kedysi v zápoleniach podstatne iného rangu. Lenže na tradíciu realita neberie ohľad, stále je na prvom mieste to, aké podmienky sú v danom tíme vytvorené. A tie neboli v nedávnej minulosti optimálne.

 „Vlani nebolo dokonca ani isté, či vôbec vstúpime do zápolení. Nakoniec sa dala hŕstka nadšencov  dokopy, povedala si, že to ešte skúsi a aj primátor povedal, že pomôže, dal nejaké záruky, aby futbal nezanikol,“ rozhovoril sa manažér klubu Peter Karaš.

Naznačil, že pád v uplynulých rokoch bol spôsobený i slabšou dotáciou zo strany vedenia mesta. „Futbal dostával čoraz menej peňazí, preto poodchádzali aj mnohí hráči a pocítila to úroveň hry.“ Aj vlani po opustení IV. ligy sa z kádra vytratili niekoľkí jednotlivci a nevyzeralo to s budúcnosťou nejako ružovo.

Chcú stabilizovať podmienky

Namiesto toho, aby sa hovorilo o návrate vyššie čím skôr, panovali skôr obavy, či vôbec tento šport na seniorskej úrovni bude pokračovať. „Preto aktuálny ročník neberieme so zámerom bojovať o postup, ale mienime skôr stabilizovať podmienky a pomery v klube, aby sme prípadne – ak sa situácia vyvinie priaznivejšie – v ďalšej sezóne dokázali niečo viac.“

Prirodzene, káder sa výrazne omladil, vekový priemer je značne nízky. Ešte dobre, že po niekoľkoročnej pauze sa dal prehovoriť na návrat na scénu R. Pavlišin, ktorý je jednou z ústredných osobností partie. Partiaka v burcovaní kolektívu našiel v osobe P. Pristaša, ďalšieho matadora s vekom nad štyridsať rokov.

V závere dosiahli vysoké víťazstvá

„Herne to nebolo až také zlé, postupne sme sa rozbehli a našli svoju parketu. V závere sme dokonca dosiahli aj vysoké víťazstvá, vďaka čomu sme si značne vylepšili skóre a boli to naše dve najlepšie vystúpenia v jeseni. Naopak,  doma s Malým Šarišom to bolo zase najhoršie. Škoda, že niekedy sme vonku veľa toho neukázali, čo možno pripísať aj na vrub neskúsenosti a nezrelosti väčšiny hráčov. Navyše pokiaľ sme hrali v rovnaký deň ako dorast, tak bol problém aj so zložením zostavy, lebo sme si neraz pomáhali práve mladíkmi.“

Tím registroval aj odlev divákov, skalní síce zostali, ale väčším konkurentom je neďaleká treťoligová Plavnica, ktorá v tomto smere jasne prevyšuje zástoj okresného mesta. „Vo futbale je  to však tak, že rýchle sa všetko môže zmeniť, otočiť,“ pokúsil sa  trpko zavtipkovať na margo tohto stavu P. Karaš. Pridal informáciu o tom, že káder sa cez zimu určite obmení, nejakí chlapci sa vrátia z hosťovania a prípadne sa niektorí mladíci presunú medzi seniorov.   

Kladú dôraz na domáce prostredie

V odvete by  Staroľubovnianci chceli ťažiť hlavne z výhody domáceho ihriska. „Máme veľkú hraciu plochu s vynikajúcim trávnikom, čo je naša výhoda a zároveň nevýhoda pre súperov. Pravdaže, naďalej rátame s obrovským  prínosom najstarších borcov, čo prevyšujú mladíkov, ktorých majú čo naučiť. Ukazuje sa, že  futbalový kumšt najviac zaváži bez ohľadu na vek hráča,“ dodal P. Karaš. Bolo by smutné, keby Stará Ľubovňa mala obavy ešte aj z tejto najnižšej regionálnej súťaže, ale pri zohľadnení všetkých skutočností a berúc do úvahy to, čo bolo voľakedy, je to len malá útecha. 

(jv), vsfz.sk