Nepodarky, nad ktorými ostáva rozum stáť

n 25.2.2016 17:00 - Zlaté Moravce

Chodníkové slalomy či nezmyselne osadené stĺpy a iné stavebné „skvosty“. Taká je realita väčšiny slovenských miest, nevynímajúc Zlaté Moravce.

Zabudnutý chodník

Pri rekonštrukcii mestskej cesty na Kalinčiakovej ulici pred zhruba 6 rokmi akosi pozabudli na peň vypíleného stromu trčiaceho z chodníka. Alarmujúce je, že po frekventovanej ceste musia chodiť mamičky s kočíkmi a ľudia do  práce a na nákupy. Nepomohlo ani upozornenie obyvateľov z Kalinčiakovej a okolitých ulíc, ktoré predniesla na rokovaní zastupiteľstva Katarína Kováčová. Pritom by stačilo peň vyklčovať. Nápravu sľuboval Miroslav Šlosár, ktorý veľmi krátko šéfoval mestskému podniku Technické služby na to, aby svoj sľub splnil.

Dúfajú, že to vyriešia

Obyvatelia mesta očakávajú, že stav sa nejako bude riešiť. „Nie je to v poriadku, keď sa to takto dlho vlečie. Ale už ma to neprekvapuje,“ krútila hlavou Zuzana.

Chodníkový slalom za železničným priecestí pri ViOne

Na chodníku za železničným priecestím smerujúcom k čerpacej stanici pri ViOne nejaký (ne)odborník postavil stĺp v strede chodníka. Za koncom chodníka je výjazd z čerpacej stanice. Tento chodník spĺňa najzákladnejšie parametre, ktoré sú kladené na chodník a to je 130 cm.

Chodci chodník intenzívne využívajú. Ak idú dvaja, tak v mieste osadeného stĺpu jeden za druhým. Niektorí rodičia tvrdia, že s kočiarom majú problém tade prejsť.

Rozhovory s potenciálnym vlastníkom

O možnosti prekládky alebo odstránenia stĺpu na Továrenskej ulici mal jednať so spoločnosťou Slovak  Telecom vtedajší riaditeľ Technických služieb Miroslav Šlosár. Ten ale po pár mesiacoch - v októbri 2015, vo funkcii skončil.

Pýtali sme sa novej riaditeľky Technických služieb (TS) Barbory Segíňovej či viedla rozhovory na spomínanú tému, ak áno, ako dopadli?

Zisťujú vlastníka

Podľa zistení Technických služieb, ktoré spravujú všetky mestské komunikácie a chodníky, stĺp spoločnosti Slovak Telekom nepatrí.

„Štvrtého novembra 2015 som kontaktovala pána Nociara z Mestského úradu v Zlatých Moravciach, oddelenie investičnej výstavby a hospodárskej činnosti. Žiadali sme o povolenie na odstránenie stĺpa a o preverenie jeho vlastníka. Do dnešného dňa nám boli pánom Nociarom doručené maily od spoločností Slovak Telekom, Slovanet a ŽSR s vyjadrením, že stĺp im nepatrí a naďalej zisťuje vlastníka,“ odpovedali nám zo sekretariátu Technických služieb. Ani ďalšie ich otázky zo 4. februára smerujúce na mesto v akom štádiu je riešenie povolenia, nepriniesli nič nové.

„Odpoveď doposiaľ nemám, nakoľko je pán Nociar práceneschopný. Keď budeme mať povolenie z Mesta Zlaté Moravce, budeme vo veci ďalej konať, o čom budeme informovať aj občanov prostredníctvom odpovede na stránke www.odkazprestarostu.sk,“ toľko z Technických služieb.

A čo na to občania?

„Nie je to v poriadku, keď sa vyskytol takýto problém, a že stĺp nemá vlastníka. Niekde som však o tom už počul a vraj sa to má dať do poriadku. Veď by to bolo smiešne,“ hovorí Ivan Borčin z neďalekej obce pri Zlatých Moravciach. Dôchodca Ján si pamätá na podobný problém – išlo o lampy v strede chodníkov po výstavbe aj na iných uliciach.

Text a foto: Anna Mondočková