Viac foto v galérii

Plaváreň mení svoj vzhľad

n 18.2.2016 11:49 - Senica

Senická plaváreň je od 22. júna 2015 v rozsiahlej rekonštrukcii. Vzhľadom na zlý technický stav budovy, technológie i vybavenia mestské zastupiteľstvo rozhodlo o jej rekonštrukcii v roku 2014. Vyžiada si náklady 1,2 milióna eur.

„Práce pokračujú podľa harmonogramu, všetko smeruje k tomu, aby počas júla a augusta bola zrekonštruovaná plaváreň v skúšobnej prevádzke a v septembri sa mohla začať riadna prevádzka. Zatiaľ je preinvestovaných 200-tisíc eur,“ zhrnul doterajší postup riaditeľ Rekreačných služieb mesta Senica (RSMS) Ľubomír Štvrtecký.

Vnútorný  priestor plavárne je už prerobený podľa plánov. Postavené sú schody k dvom budúcim vonkajším tobogánom, vymenené sú okná. Celá presklená plocha zostala iba z pohľadu od Hviezdoslavovej ulice, na ostatných stranách je plocha okien zredukovaná, miesto okien sú postavené steny.

Úspornosť energií je prvoradá

„Na prvom mieste je energetická efektívnosť budovy, aby prevádzka bola čo najlacnejšia. Výmenou starých okien za nové a redukciou okien bude úspora 60 − 70 percent energií,“ povedal riaditeľ RSMS. K ďalším viditeľným zmenám patrí o polovicu zredukované hľadisko.

Vzniknutý priestor je použitý na nový detský bazén, vírivky s kapacitou 10 osôb a dojazd 50 a 60 metrových tobogánov, ktoré pôjdu vonkajškom budovy v časti od nafukovacej tenisovej haly. Pri realizácii detského bazéna sa podarilo časť vzduchotechniky presunúť na okraj, takže bazén sa zväčší, výška hladiny v ňom bude 50 cm a deti tam budú mať drobné atrakcie.

Výmena vzduchotechniky a filtrácie

Kým sa vôbec v celom priestore plavárne  začali robiť zmeny, tak RSMS demontážou filtračných a vzduchotechnických rozvodov a odstránením všetkých starých zariadení vyviezli 250 ton sute. Veľký 25 metrový plavecký bazén je stále jedno stavenisko.

Bazén je už zaizolovaný, má nové rozvody potrubia, osadená je vzduchotechnika a filtrácia a technológia na úpravu  vody v bazéne. Všade budú nové modernejšie a výkonnejšie zariadenia. Napríklad namiesto pôvodných 4 filtračných jednotiek budú už len dve.

Nová technológia na úpravu vody zlepší dávkovanie chemických prípravkov. Rekuperačnými jednotkami sa v plavárni zníži vlhkosť na 56 percent, predtým dosahovala až 85 percent. „Týmto opatrením bude v priestore lepšia klíma a vysokou vlhkosťou vzduchu nebudú trpieť ani kovové časti vnútorného zariadenia,“ pridal ďalší benefit z rekonštrukcie riaditeľ RSMS.

Premieňajúce sa prízemie

Premenu vidno aj na prízemí v priestore mužských aj ženských šatní, ktoré budú slúžiť aj pre saunu. Ich kapacita sa zvýši v každej z 80 na 110. Aj tu bude vymenená dlažba, technika, skrinky. Využitie našli aj priestory v časti za bývalou pokladňou. Tam sa bude nachádzať miestnosť pre maséra, plavčíka a pravdepodobne solárium.

Zatepľovanie, výmena strechy

Počas odstávky plavárne sa bude zatepľovať celá budova, vrátane strechy nad bazénom a budovu plavárne so športovou halou prepojí nová chodba. Celý vstupný priestor bude tiež nový. Pri recepčnom pulte budú poskytované základné služby, pokladňa a občerstvenie.

Pribudne tam nová zostava na príjemné posedenie pri občerstvení. „Nejdeme z plavárne robiť aquapark, ale chceme, aby zariadenie úrovňou svojich služieb zodpovedalo požiadavkám návštevníkov a trendom dnešnej doby,“ povedal na záver Ľubomír  Štvrtecký. 

Text a foto: (vbs)