Chcete sa pokochať kraslicami, na východe to bude čoskoro možné

n 21.2.2016 21:25 - Trebišov

V budove Expozície Ľudovej plastiky a drevorezby južného Zemplína v Trebišove pripravujú výstavu Trebišovski pisanki, na ktorej verejnosť môže obdivovať zručnosť výrobcov kraslíc. Súťažnú výstavu sprístupnia v piatok 4. marca.

Rôzne techniky zdobenia veľkonočných vajec tu predstavia zanietení krasličiari z regiónov východného Slovenska. Podujatie vstupuje do svojho 27. ročníka. Diváci si môžu výstavu pozrieť do 10. apríla, kedy jej súťažnú časť aj slávnostne vyhodnotia.
 

POZRITE SI AJ: Dokedy bude to číslo narastať? Sloboda zvierat vlani prichýlila viac ako 7-tisíc zvierat...

Aj keď názov výstavy vychádza z klasickej techniky zdobenia vajec, na výstave dostanú priestor rôzne techniky zdobenia, od tradičných, cez netradičné až po kombinované. Z tradičných a najviac rozšírených organizátori predstavia voskovú batiku, reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou či perlovkou, obväzovanie rastlinami a farbenie v odvare z cibuľových šupiek.

Netradičné techniky bude zastupovať zdobenie voskom, leptanie kyselinou, zdobenie farbami, oblepovanie semienkami, zdobenie tušom, oblepovanie papierom či stužkami, zdobenie zlatými detailmi a prelamovanie i oblepovanie šnúrkami.

Celú atmosféru výstavy budú dopĺňať rôzne dekoračné výrobky a medovníky s veľkonočnou tematikou.

Účastníci slávnostného otvorenia výstavy, ako i ostatní hostia múzea sa môžu inšpirovať krásou prepracovaných techník veľkonočných kraslíc a rôznych dekorácií.

Organizátormi podujatia sú Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a mesto Trebišov. Informácie zverejnilo na svojej webstránke Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína.

TASR, foto: ilustračné, TASR