Viac foto v galérii

ROZHOVOR: Ivan Kopeček s chodúľmi precestoval svet

n 20.2.2016 8:00 - Prešov

Prešovský Bardejovčan Ivan Kopeček baví ľudí na celom svete. Nevšedná záľuba – chôdza na chodúľach – je totiž žiadaná od Thajska po Španielsko.

So svojou skupinou navštevuje rôzne krajiny a festivaly od európskych po blízkovýchodnú exotiku.

Ako si sa k chôdzi na chodúľach dostal?

Pri práci na lodi som sa zoznámil so skvelým človekom, a teraz už veľmi dobrým kamarátom Dávidom Šulíkom. Dávid popri práci na lodi a štúdiu na vysokej škole pracoval pre firmu, ktorá sa venuje výrobe kulís a kostýmov. Vďaka tomu sa dostal na prvý event ako kulisár. Tam mal možnosť vidieť a vyskúšať si chôdzu na chodúľach.

Po návrate domov začal pracovať na výrobe chodúľ. Onedlho ma oslovil ponukou zúčastniť sa eventu, ktorý som neodmietol a zrodilo sa moje nove hobby. Prvé podujatie bolo v Rumunsku, kde sme chodili na chodúľoch v kostýmoch, ktoré už sú dobre známe aj na Slovensku z talentovej show  tzv. Mirror family kostýmy.

V tom čase  Dávid začal pracovať na plný úväzok ako kapitán lode, a tak padlo rozhodnutie, že preberiem organizáciu a chod skupiny. Samozrejme všetko spolu naďalej konzultujeme. Veľká vďaka však patri agentúre Top event show, s ktorou spolupracujeme, menovite Radovanovi a Veronike, ktorým sa chceme touto cestou poďakovať.

Aká veľká je vaša chodecká skupina?

Naša choduliarska skupina sa volá Triliano a má  osemnásť členov; aktívnych je desať ľudí. Nedávno pribudli ďalší traja členovia. Snažíme sa pomaly nenásilne napredovať, naberať uvážlivo ľudí, ktorí majú blízko k cestovaniu, športu, ľudí s večne dobrou náladou.

Poskytujeme im možnosť spoznať nové nepoznané, veľakrát exotické krajiny, ľudí týchto krajín a ich kultúru, zvyky a v neposlednom rade  jedlo (smiech), ktoré je v mnohých krajinách úžasné. Nasledujeme výrok Jamesa Michenera “Ak odmietnete jedlo, ignorujete zvyky, bojíte sa náboženstva a vyhýbate sa ľuďom, radšej ostaňte doma“.
 

POZRITE SI AJ: Koniec žltých lístkov? Je tu nový systém, ako sa ku vám dostane doporučná zásielka

Čo je na tvojej záľube najkrajšie?

Na mojej záľube je najkrajšie cestovanie a všetko, čo s ním súvisí. Vďaka cestovaniu som spoznal nespočetné množstvo úžasných ľudí. Keďže cestovanie vždy bolo mojou vášňou a snom od detstva, snažil som sa cestovať aj predtým. Každá cesta so sebou prinesie kopec nových zážitkov, spomienok a dá iný pohľad na svet, kultúru, ktorá je iná, ako tá naša a myslím, že v dnešnom svete, ktorý je multikultúrny, je to veľmi dôležité.

Zároveň aj pohľad z chodúľ je iný. Človek sa sústredí na každý krok a prežíva ho oveľa intenzívnejšie ako pri bežnej chôdzi. Pri pohľade na ľudí, ktorí k vám zdvihnú zrak a usmejú sa, pocítim zakaždým prílev pozitívnej energie, ktorý má napĺňa. Môžem o sebe povedať, že som gurmán a mám rád dobré jedlo. Cestovanie mi dáva možnosť objavovať, ochutnávať cudzokrajne jedlá a spoznávať nové chute.

Z čoho pozostáva vaše vystúpenie? Jestvuje nejaká choreografia?

Je potrebné, aby deň predtým prebehla skúška kostýmov, v ktorých sa bude vystupovať. Tesne pred vystúpením sa chodúliar musí na chodúliach rozchodiť. Na vystúpení  zvyčajne improvizujeme, niekedy je v danom priestore (mieste vystúpenia) tak veľa ľudí, že máme problém prejsť. Počas vystúpenia sa ľudia s nami fotia, chcú si odniesť pamiatku zo stretnutia s nami, a tak sa s nimi za jeden event odfotografujeme aj viac ako tisíckrát.

Ktoré krajiny ste už s chodúľami navštívili?

V Európe sme navštívili Španielsko (viackrát), Rumunsko, Nórsko, Rakúsko, v najbližšej dobe pôjde choduliarska skupina do ruského Saint Peterburghu. Čo sa týka exotických krajín, viackrát sme boli v Katare, z ktorého sa chlapci aj teraz nedávno vrátili. Ďalej Kuvajt, Libanon, Dubaj, Thajsko, Azerbajdžan a Omán.

Nadväzujete kontakty aj s kolegami z iných krajín?

Áno. Stáva sa to veľmi často, hlavne pri väčších a dlhších eventoch, ktorých sme súčasťou. Nadväzujeme aj kamarátstva. Vymenia sa kontakty, ide sa na spoločnú večeru, či posedenia pri šiši.

Na akom najväčšom podujatí ste sa zúčastnili?

Najväčší bol v Dubaji na Dubai shopping festivale. Za agentúru Top event show tam bolo 150 ľudí zo Slovenska aj zahraničia. Vystupovalo tam veľa rôznych umelcov z rôznych krajín.

Čo je na tvojom hobby najnáročnejšie?

Niekedy treba cestovať celý deň a celú noc. Ja si však robím ťažkú hlavu iba z toho, aby podujatie dopadlo dobre.

Ako sa dá k chodúľam dostať?

V prvom rade by som chcel povedať, že jestvujú rôzne typy chodúľ. Sú to chodúle konštrukčné, ktoré sa využívajú na stavbách a sú z hliníka. Tie sa dajú zakúpiť. Potom sú artistické; tie sú z rôznych materiálov. My máme tento typ chodúľ vyrobený z dreva a ich výrobu má na starosti Dávid. Vyrobiť sme si dali taktiež chodúle artistické z tenkostennej ocele v jednej strojárskej firme. Potom sú skákacie chodúle – takzvané powerisery.

Ako vyzerá príprava a tréning?

Snažím sa ľudí motivovať, aby trénovali doma samostatne, ale z času na čas urobím pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v mojom okolí tréning v telocvični. Tam sa donesú chodúle, ktoré máme k dispozícii (konštrukčné, drevené, powerisery) a choduliari si ich jednotlivo medzi sebou vymieňajú, skúšajú, chodia a trénujú na nich. Je to však ako na bicykli – ak sa to človek naučí, už to nikdy nezabudne. Na evente to môže byť časovo náročné, aj hodinu a pol na chodúliach, preto je potrebné pred eventom potrénovať o čosi intenzívnejšie.

Ako sa na tvoj koníček pozerajú blízki a priatelia?

Rodina a priatelia ma dobre poznajú, preto sa ani veľmi nedivili, keď som im prvýkrát povedal o svojom novom hobby. Mám mnohých kamarátov športovcov a viacerí z nich sú už v našej skupine. Dívajú sa na to tiež ako na šancu cestovať a zažiť niečo nové.

Spomenieš si na nejakú zaujímavú alebo vtipnú historku z vašich ciest?

Spomeniem si hneď na niekoľko (smiech). Taká úsmevná: dostali sme ponuku na event v Španielsku, ktorú sme prijali. Mysleli sme, že to bude nejaký festival. Až na mieste  sme sa dozvedeli, že ideme vystupovať na súkromnú party pre desať - jedenásť ľudí, kde ďalších  jedenásť bude obsluhovať a ďalších 15 (vrátane nás) vystupovať. Plus nejakí ľudia z ochranky.

Keďže prvý kontakt sme mali s rusky hovoriacimi ľuďmi, ktorí nás z letiska odviezli priamo na španielsku haciendu, mali sme pocit, že ide o nejakého ruského oligarchu, mafiána. Napokon to bol prezident Kazachstanu, ktorý usporiadal narodeninovú party pre svoju vnučku.

Aké sú tvoje plány a ciele?

Moje plány do budúcna... Ako sa hovorí – keď chceš Boha rozosmiať, povedz mu svoje plány. Mám teda skôr sny a želania.

Dušan Guman, foto: archív I. Kopečka