Viac foto v galérii

Obdobie fašiangov skončilo aj v Zlatých Moravciach!

n 14.2.2016 18:25 - Zlaté Moravce

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide – jedna z najznámejších a na Slovensku najrozšírenejších fašiangových pesničiek. Obdobie medzi Troma kráľmi a Popolcovou stredou sa teší obľube takmer vo všetkých regiónoch Slovenska. Osláviť ho nezabudli ani v Zlatých Moravciach, v MSKŠ sa v utorok s fašiangom lúčili symbolickým pochovávaním basy.

Tradičným pochovávaním basy sa v utorok skončilo veselé obdobie fašiangov. Aj v Zlatých Moravciach sa vďaka miestnym folkloristom podarilo zvyky a tradície tohto obdobia priblížiť ľuďom.

Posledný fašiangový deň, 9. februára, sa aj v niektorých obciach zlatomoravského okresu konali sprievody a zábavy v maskách, ktoré sú dôkazom zachovávania tradícií v našom regióne, ale aj práce aktívnych ľudí, ktorí sa podieľajú na ich realizácii.
 

POZRITE SI AJ: FOTOGALÉRIA: Tieto vtipné obrázky dokonale vystihujú súčasnú evolúciu!

Fašiangovú rozlúčku spojenú s pochovávaním basy a ochutnávkou fašiangových špecialít pripravili na tento deň v Mestskom stredisku kultúry a športu.

Deň pochovávania basy padol na utorok. Ľudia všetkých vekových skupín sa prišli do MSKŠ rozlúčiť s tohoročným fašiangom. Na pestrom programe sa podieľali ako prví škôlkari zo Žitavského námestia v podobe spevu.

Na tvárach každého rodiča žiaril úsmev a bol pyšný na svoje dieťa, ktoré vystupovalo.

V rámci bohatého programu sme uvideli viacero zaujímavých speváckych a tanečných vystúpení. Nechýbali ani fašiangové spevy a vinše. Na tohtoročnom Pochovávaní basy vystúpili spevácky súbor Babička, folklórne súbory Zlatomoravčianka, Drumbľa a Zlatňanka. Programom sprevádzala Tatiana Kováčová.

Niektorí starší občania si pritom možno po desaťročiach pospomínali na zvyky svojich otcov a materí. Ženy oprášili ľudové kroje, napiekli koláče - tradičné šišky, fánky, zázvorníky. Pridali sa i pracovníci kultúry. „Pekné zvyky, treba ich zachovať čo najdlhšie,“ vraveli.

Pochovala sa „vrelemilovaná basa

Folkloristi ju obkolesili, pričom spievali smutné piesne, lúčili sa s obdobím veselosti. Pochovávanie basy, ľudovú hru parodizujúcu naozajstný pohreb, už od polnoci vystriedal začiatok 40-dňového pôstu. Celému mestu sa tak dalo na známosť, že sa skončilo obdobie zábav.

Text a foto: Anna Mondočková