Hladiny vodných tokov v okrese už klesajú

n 12.2.2016 11:48 - Rimavská Sobota

Hladiny vodných tokov v okrese Rimavská Sobota po stredajších výdatných dažďoch a následnom vzostupe už klesajú.

Situácia na nich je stabilizovaná a zlepšuje sa. Informoval o tom Pavel Struhár, prednosta Okresného úradu (OÚ) v Rimavskej Sobote. „Tretí stupeň povodňovej aktivity, ktorý bol vyhlásený v stredu (10. 2.) večer v obciach Rimavské Brezovo, Drienčany a Čerenčany, sa dnes o 15.00 h znižuje na druhý,“ uviedol Struhár.

Stabilizovaniu situácie napomohlo aj priaznivé počasie, na väčšine územia okresu je polojasno a prestalo pršať. Pracovníci OÚ monitorujú situáciu v teréne od stredy, kedy bol zaznamenaný vzostup vodných hladín predovšetkým na severe okresu a na vodomernej stanici Hnúšťa-Likier bol dosiahnutý druhý stupeň povodňovej aktivity.

„Dnes okolo poludnia sa prejavila dobehová doba a hladina rieky Rimava kulminovala okolo poludnia pri obci Vlkyňa na juhu okresu,“ uviedol Karol Anger, vedúci odboru krízového riadenia OÚ. V tomto úseku bol podľa jeho slov na vodnom toku dosiahnutý tretí stupeň povodňovej aktivity a došlo k vybreženiu Rimavy na pravom brehu.

„Našťastie, zatopilo len jeden dom a záhradu, pričom nedošlo k žiadnemu ohrozeniu života a zdravia. Úroveň hladiny má v súčasnosti už klesajúcu tendenciu,“ dodal Anger. Ako spomenul na záver, veľmi dobrou pomocou boli nové autá a protipovodňová technika, ktorú obce dostali od Ministerstva vnútra SR. „Dobrovoľní hasiči ju pri tejto príležitosti plne využili v praxi,“ zakončil.

TASR, foto: autor