Viac foto v galérii

Inštalovali nové verejné osvetlenie

n 1.2.2016 15:52 - Vranov nad Topľou

Predstaviteľom mesta sa podarilo realizovať to, na čo okolité mestá nenašli odvahu a v značnej časovej tiesni pristúpili k realizácii projektu, od ktorého niekoľko okolitých miest ustúpilo. Na konci decembra bolo nainštalované nové verejné osvetlenie.

Vedenie nášho mesta sa nebálo ísť do časového rizika a aby boli skutočne stanovené termíny dodržané, stavenisko odovzdali dodávateľovi 28. decembra, teda v čase, keď si väčšina firiem a samospráv naplno užívala dni voľna, pokoja a pohody.

Jeho realizáciou, ktorá pokračovala aj v mesiaci január, tak mesto malo možnosť zmodernizovať 190 svetelných miest, čiže vymeníť 219 svietidiel za úplne nové, energeticky menej náročné LED osvetlenie. Stalo sa tak na uliciach rozprestierajúcich sa v centre mesta na Námestí slobody a na uliciach Dlhá, M. R. Štefánika a Duklianskych hrdinov.

Minimálne náklady na realizáciu projektu

Podstatná je úspora financií, ktoré by mesto muselo v najbližších rokoch investovať do obnovy zastaralého a v podstate už ani nevyhovujúceho doterajšieho osvetlenia. Celková výška oprávnených nákladov na realizáciu projektu je 196 385,84 eur, pričom 85% tejto sumy kryje EÚ, 10% štátny rozpočet SR a zvyšnými piatimi percentami prispelo samotné mesto.

Ušetria aj na prevádzke

Podstatná je však aj úspora financií, ktoré so sebou tieto nové svetelné zdroje prinášajú na ich prevádzke. „Moderné svetelné zdroje na báze LED umožňujú efektívnejšie riešenie osvetlenia a majú výrazne nižší inštalovaný príkon. Pri 219 svietidlách pred výmenou bol príkon 28,95 KWh, po výmene by mal byť 13,51 KWh,“ informovala hovorkyňa Mestského úradu Eva Fedorňáková.

Text a foto: Peter Hatrák