Podarí sa oživiť cestovný ruch?

n 3.2.2016 15:18 - Vranov nad Topľou

Medzi najmenej rozvinuté oblasti v kraji, čo sa týka cestovného ruchu, patrí naše mesto a jeho okolie. Sú tu však plány, ako tento hendikep rýchlo odbúrať. Aj keď prvý z nich je zatiaľ len v štádiu vízie, pri tom druhom by malo byť už len otázkou času, keď sa stane skutočnosťou.

Medzi už neexistujúce pamiatky nášho mesta môžeme zaradiť aj priestory vodného hradu, ktorý v polovici 14. staročia nechala postaviť rodina Rozgonyi, ktorým patril aj hrad Čičva. V roku 1992 boli v priebehu stavebných prác v areáli Gymnázia približne 2m pod úrovňou terénu nájdené podzemné priestory, ktoré sú dvojpodlažné s obdĺžnikovým pôdorysom a zaklenuté valenými samonosnými klenbami, ktoré sú vzájomne prepojené masívnymi arkádovými oblúkmi a boli pravdepodobne pivnicami tohto hradu.

Práve tie, na podnet riaditeľa MsKS Alfonza Kobielského, chce PSK a jeho predseda Peter Chudík preskúmať a požiadal už Krajský pamiatkový úrad o vydanie rozhodnutia na vykonanie archeologického prieskumu. Prebiehať by mal v budúcom roku. Na jeho základe bude vypracovaný projekt využitia priestoru v rámci rozvoja cestovného ruchu.

Ožije opäť Domaša?

O druhý projek sa postarali občianský aktivisti, ktorý majú záujem opäť oživiť cestovný ruch v rekreačnej oblasti Domaša - Dobrá. Spolu s obcou Kvakovce, pod ktorú táto oblasť patrí, vypracovali projekt Národného centra vodných športov, oddychu a športovej histórie a urbanistickú štúdiu nového turistického komplexu.

Výšku investície odhadujú na 6,5 milióna eur. Počítajú pri ňom aj s investičným stimulom z Úradu vlády SR, o ktorý žiadali minulý mesiac. Na hladine vodnej nádrže chcú postaviť plávajúcu promenádu dlhú 1,3 kilometra s prístavom pre vodné športy a na nábreží chodník slávy venovaný našim olympionikom, spolu s múzeom športu.

Projekt počíta aj s cyklistickým chodníkom dlhým 52 kilometrov, s výstavbou rozhľadne a bobovej dráhy. Prevádzka zariadení na Domaši by po takejto investícii mala fungovať celoročne.

Text a foto: Peter Hatrák