Viac foto v galérii

Miroslav Smetana bez behu nevie žiť

n 25.1.2016 14:53 - Medzilaborce

Beh nepochybne patrí k najobľúbenejším športom v súčasnosti. Venujú sa mu mladí, starí – muži, ženy. Rekreačný šport prospieva zdraviu a pomáha nám žiť dlhšie. Beh je tiež vynikajúcou aktivitou na zbavenie sa stresu či napätia, pracovnej preťaženosti, či chronických bolesti hlavy.

Veľkú záľubu v behaní má aj 52-ročný rekreačný bežec z Medzilaboriec Miroslav Smetana, ktorý letné behanie v zime vymení za bežky.

Začal na základnej škole

S behaním začal ako trinásťročný na základnej škole. Na strednej škole reprezentoval školu na rôznych pretekoch. Bol pravidelným účastníkom lyžiarskych pretekoch v Hrabovci nad Laborcom a Uliči, kde v našom regióne boli najlepšie podmienky. Vojenčil v Mariánskych Lázňach, kde si myslel, že bude v behu pokračovať ďalej, ale mýlil sa.

Dostal sa k prieskumníkom a bolo po behaní. Na behanie využil každú voľnú chvíľku. Po skončení vojenskej služby sa vrátil domov a zamestnal sa v Jabloneckých sklárňach. Behu sa začal venovať naplno a zúčastnil sa rôznych pretekoch, v zime na bežkách a začína ho baviť biatlon. Po šiestich rokoch mení zamestnanie a odchádza pracovať na colnú správu, kde pracuje dodnes.

Behá takmer každý deň

Beh má veľmi rád a behá 4 – 6 krát do týždňa. Pred každým pretekom sa vždy dôkladne rozcvičí. Musí mať správnu obuv, aby bola ľahká, pružná a pevná. Najlepšie sa mu beží po trávnatom povrchu, kde sa šetria kĺby. Telo treba regenerovať, o ktoré sa mu stará známy medzilaborecký masér Oto Kollár.

Absolvoval množstvo pretekov v zahraničí a to cestné a cezpoľné behy v Poľsku, Česku, v Maďarsku dvakrát Budapeštiansky maratón, v Holandsku vytrvalostné preteky, v Belgicku šesťkrát Bruselský polmaratón. Košický maratón mieru absolvoval už 25-krát. Minulý rok absolvoval 31 pretekov.

Splnil sa mu sen

Z toho v zime štartoval Na Bielej stope SNP na Skalke pri Kremnici, kde v kategórii do 55 rokov na 26 kilometrov voľnou technikov skončil na 7. mieste. Tiež sa mu splnil dlho očakávaný sen štart na Vasovom behu vo Švédsku na 90 kilometrov, kde v silnej konkurencii 16 000 bežcov skončil na 6 783 mieste.

Domov si priniesol plno dojmov a zážitkov. V minulom roku jeho posledný štart bol beh Na Silvestrovskom behu v Humennom, kde vo svojej kategórii od 50 do 60 rokov zvíťazil. Jeho prvým tohtoročným behom bude Biela stopa SNP na Skalke. Behá už takmer tridsať rokov a za ten čas sa mu podarilo absolvovať 66 282 kilometrov. V behaní chce pokračovať dovtedy, kým mu to zdravie dovolí.

Text a foto: Pavel Andraščík