Ako to vyzerá v Michalovciach počas štrajku učiteľov?

n 26.1.2016 16:19 - Michalovce

Štrajk učiteľov Základnej školy Pavla Horova v Michalovciach sa po ich vzájomnej dohode predĺži až do piatka 29. januára. Žiakom v tejto súvislosti zrušili vyučovanie, zostávajú doma. Polročné vysvedčenia im budú v prípade záujmu vydané na konci tohto týždňa.
      
V pondelok (25.1.) zostalo doma celkovo 630 detí zmienenej ZŠ. „Štrajk bol pôvodne vyhlásený iba na tento deň. Učitelia sa však včera stretli a dohodli, že budú v štrajku pokračovať do piatka,“ uviedol riaditeľ školy Slavko Pavolko.
      
Do protestnej akcie sa podľa jeho slov zapojilo 45 z celkového počtu 52 pedagógov. „Vedenie školy, teda ja a moji zástupcovia neštrajkujeme, pretože je potrebné zabezpečiť chod školy pre nepedagogických zamestnancov, ďalší kolegovia sú na dlhodobej maródke, takže štrajkovať nemôžu,“ ozrejmil Pavolko.
 

POZRITE AJ: Na Turci vyhasol pri dopravnej nehode mladý život. Zrejme nezavinene

Čo na to rodičia?

Rodičia žiakov, ktorí zápasia s problémom, ako zabezpečiť deti, majú v tejto súvislosti negatívny postoj k štrajku. „Prevažná väčšina rodičov, čo mám informácie, so štrajkom súhlasí a podporuje záujmy učiteľov,“ podotkol Pavolko.
      
Podľa jeho zistení zostanú v týchto dňoch rodiča s deťmi doma, prípadne sa o školákov postarajú starí rodičia. Niektorí rodičia sa zasa dohodli tak, že si z nich po tieto dni zoberie dovolenku stále niekto iný a bude sa starať o viacero detí naraz.
      
Prebiehajúci štrajk nemal negatívny dosah na polročné hodnotenie žiakov michalovskej ZŠ. „Klasifikačná porada prebehla už v predtermíne, minulý týždeň. Vysvedčenia budú najneskôr zajtra vytlačené,“ vysvetlil Pavolko.

Vysvedčenia v piatok     

Rodičia a žiaci dostali informáciu, že v piatok (29.1.) si pre vysvedčenia môžu prísť do školy medzi 8. a 12. hodinou. V prípade, že si ich nevyzdvihnú v tento deň, odovzdávané budú v najbližšom možnom termíne, pravdepodobne v utorok 2. februára po polročných prázdninách. Čiže deťom v tomto prípade odovzdajú vysvedčenia ich triedni učitelia.
      
Ako informovala hovorkyňa mesta Michalovce Iveta Palečková, spomedzi desiatky mestských škôl sa dnes na všetkých vyučuje. V meste je počas dňa zatvorená pre štrajk ešte Stredná zdravotnícka škola (SZŠ) ako jediná zo 63 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Dokedy tam bude prerušené vyučovanie, zatiaľ nevedno.
      
„Štrajkový výbor prehodnocuje situáciu každý deň,“ informoval riaditeľ SZŠ Dušan Žaludko. Škola bude podľa neho určite zatvorená aj v stredu 27. januára. Do štrajku sa tu zapojili všetci 46 pedagógovia.

TASR, Foto: ilustračné, TASR