Viac foto v galérii

UNIKÁTNE FOTO! Takto vyzerala najväčšia snehová kalamita v Bratislave! Viete, že to bolo pred 29 rokmi?

n 18.1.2016 19:13 - Bratislava

Sneh až do výšky prvého poschodia. Aj to bola realita povestnej snehovej prikrývky, ktorá spadla na Bratislavu v januári roku 1987. Snežilo nepretržite tri dni a táto kalamita úplne ochromila hlavné mesto.

Mestská hromadná doprava skolabovala, električky, autobusy ani trolejbusy nepremávali a čo bolo horšie, postupne prestalo fungovať aj zásobovanie obchodov, najmä potravín. Takisto sa nechodilo do školy, ani do práce.
 

NEPREHLIADNITE: FOTOGALÉRIA: Títo fotografi sú ochotní urobiť pre dokonalý záber všetko! A to doslova!

Bez chleba

Chlieb nebol dostať a po počiatočnej radosti z výdatného snehu v uliciach mesta, sa postupne stal z každodenného života boj.

„Vtedy to nebolo ako teraz, že ste si išli nakúpiť z jedného obchodného centra do druhého, a mali na výber niekoľko supermarketov. Vtedy boli tradičné potraviny, kde chlieb jednoducho nebol dostať kúpiť," spomína na január 1987 pán Vladimír z Petržalky, ktorý mal v tom čase 35 rokov.

Riadna dávka snehu

Podľa údajov vtedajších meteorológov napadlo v Bratislave až 65 cm snehu, miestami však výšky závejov dosahovala až dva metre!

Spomienky Bratislavčana

„Na kalamitu si dobre spomínam, aj keď som bol žiakom základnej školy. Vtedy tri dni husto snežilo a pridal sa k tomu aj silný mráz. Pre kalamitu boli vyhlásené mimoriadne prázdniny. Najprv len tri dni, no na našu radosť, školákov, ich potom predĺžili na celý týždeň," rozhovoril sa Roman Delikát.

Odstavené električky

Pre kalamitu boli dokonca odstavené električky, ktoré sa nevrátili do depa. „Boli zafúkané a zamrznuté výhybky, tak časť z nich skončila na vtedajšej Steinerovej ulici (dnešnej Krížnej, pozn.) a druhá časť na Palackého," pridal ďalšie spomienky pán Delikát.

Obrovské záveje

Bratislava bola v januári 1987 plná závejov, ktorých výška dosahovala výšku dospelého človeka. „Cesty odpratávali snehové frézy, preto nebola núdza vysoké záveje, ba až dvojmetrové. Tie sa tvorili popri cestách, kde boli zaviate autá," povedal Roman Delikát.

Radovánky detí nemali konca

Ako sme už spomínali v úvode, deti sa radovali nielen z nečakaných prázdnin, ale aj množstva zábavy, ktoré im sneh pripravil.

„V závejoch sme si robili bunkre, vŕtali diery a celé dni sme sa tak zabávali. Večer sme prišli domov celí premočení," úsmevne dodal Delikát.

Ako sa chodilo pre chlieb?

„So zásobovaním obchodov to bolo všelijaké, ľudia žili zo zásob. No, keď priviezli chlieb, tak sa to roznieslo po sídlisku, keďže mobily neexistovali, a brodili sme sa sánkami do potravín," podotkol náš respondent.

Milan Hanzel, foto: Ivan Krč, zbierka Romana Delikáta, TASR