V Banskej Štiavnici bude mať premiéru zaujímavý dokument

n 14.1.2016 21:58 - Banská Štiavnica

V Kultúrnom centre v Banskej Štiavnici sa v sobotu (16.1.) o 17.00 h uskutoční premietanie dokumentárneho filmu Železník: Miesto s baníckou históriou, kde zastal čas. Po premietaní dokumentu budú môcť návštevníci nazrieť do hodrušského podzemia prostredníctvom fotografií Luba Lužinu.
      
Ako informuje mesto Banská Štiavnica na svojej internetovej stránke, dokument približuje minulosť a súčasnosť banskej kolónie na Železníku. Pred niekoľkými desaťročiami bolo na úpätí vrchu Železník významné banícke centrum. Ťažila sa tu železná ruda od čias stredoveku až do roku 1965, keď z bane vyšiel posledný vozík. Niekoľko dní strávených v tejto tichej a čarovnej lokalite prináša dokument plný histórie, nostalgie i čarovných príbehov.
 

POZRITE AJ: Trenčiansky ateliér Nová Vlna dáva šancu mladým talentom


      
"Cieľom nášho dokumentu je priblížiť divákovi, že i zdanlivo neznáme miesta na Slovensku majú svoju históriu a krásu," hovorí predseda OZ Skryté Poklady Slovenska Ladislav Bene. "Na základe rozprávania ľudí, ktorí tu žili a pracovali, sme chceli zachytiť posledné fragmenty toho, čo tu z banskej činnosti ostalo," dodal.
      
Podujatie pripravilo OZ Skryté poklady Slovenska v spolupráci s Fotoklubom BLUR a mestom Banská Štiavnica.

TASR, Foto: ilustračné, TASR