Viac foto v galérii

Mladý cestovateľ z Lipian si plní sny. Kde všade už bol?

n 14.1.2016 13:12 - Sabinov

21-ročný Peter Vaľuš pracuje vo Švajčiarsku a plní si veľký sen. Tým je cestovanie po svete.

Ako dieťa rád kreslil graffiti, počúval hudbu a hral futbal. Rodičia ho viedli k turistike. Najmä tej tatranskej, v Slovenskom raji a po okolitých lesoch.
 

POZRITE AJ: „Modrý“ dom je už minulosťou: Petržalčania si môžu vydýchnuť

Stredoškolák

Počas strednej školy cestoval Peter po Európe. Navštívil Bulharsko, Poľsko Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko a Česko. Po škole začal pracovať v Nemecku, ktoré rovnako precestoval krížom-krážom. Pol roka pôsobil v Rakúsku, aby napokon zakotvil vo Švajčiarsku.

Alpy

Švajčiarsko očarilo mladého turistu na prvý pohľad. Alpy ponúkajú kilometre turistických chodníkov a horských trás. „Vo Švajčiarsku ma tiež očarilo správanie sa ľudí na úradoch, či v obchode.  Nikam sa neponáhľajú, sú usmievaví, spokojnejší a viac športovo založení,“ podelil sa s postrehom.

V Alpách sa stretáva s nevšednou kondíciou skôr narodených. Tí nemajú problém vybehnúť na samotný vrch, kam mladí často nevládzu ani normálnym krokom. Od minulého roka je Petrovou záľubou lezenie po via ferratách. Sú to železom zabezpečené horské chodníky v náročnom teréne, vybavené istiacimi fixnými lanami, železnými stúpačkami, či inými pomôckami.

Ďalšie destinácie

Zoznam navštívených krajín sa časom rozrástol o Francúzsko, Taliansko, Anglicko a Island. Tú Peter považuje za najkrajšiu krajinu, akú kedy videl.

„Je urážkou pýtať sa domáceho, či verí na elfov.  Berú to ako výsmech. Ľudia na Islande veria, že jestvujú elfovia morí, hôr, stromov, potôčikov a vzduchu, veria aj na neviditeľných ľudí (huldufólk),“ konštatuje mladý turista.

Kým Švajčiari dajú na kvalitné syry, na Islande si Peter pochutnal na zdochnutom žralokovi. Harákl je vyhlásená pochúťka z mäsa žraloka grónskeho. Jeho mäso musí prejsť špeciálnou úpravou, inak je pre človeka jedovaté. Islanďania ho zakopávajú na mesiace do zeme, kde kvasí.

Kašu Islanďania robia z rozvareného bravčového mäsa, vyšľahaného s vanilkou. Nemenej obľúbené sú sušené ryby, pripomínajúce chipsy.

Zoznamka

Vaľuš organizuje cesty aj prostredníctvom turistickej zoznamky na internete. „Chcem, aby sa zo mňa stal vzdelaný človek, ktorý získava informácie, skúsenosti, ale naučil sa aj vďačnosti, pretože nie každý, koho stretnem, má taký komfort ako my doma.“

Jeho fotografickým vzorom je slovenský fotograf a cestovateľ Filip Kulisev. V cestovaní podporujú Petra najmä rodičia, aj keď niekedy majú o neho obavy. Najväčšiu radosť mu robia pozitívne ohlasy na fotografie a samotné cestovanie.

„Skúsenosti za telkou nenazbieram.“ Jeho hobby je i zbieranie magnetiek. Tie si donesie z každého navštíveného miesta. „Mám radšej prírodu ako veľkomestá, napr. radšej Nový Zéland ako New York. Neuveriteľne ma láka Ázia a Južná Amerika. Plánujem navštíviť aj Japonsko a Španielsko. Najväčším snom ale zostáva Tibet,“ povedal na margo ďalších zámerov.

Text: Dušan Guman, foto: P. Vaľuš