Kreativita, nezištnosť a chuť pomôcť na jednom mieste

n 13.12.2015 12:54 - Čadca

Na Základnej škole Rázusovej v Čadci sa 11. decembra konal Charitatívny bazár. Nebol to však prvý ročník. Pomáhať sa tentoraz pre zmenu rozhodli svojmu spolužiakovi.

Perníky, svietniky, dekorácie, poháre, mydielka, ikebany a mnoho iného ste mohli nájsť na tradičnom Charitatívnom bazáre na Základnej škole Rázusovej. To všetko pochádzalo zo šikovných rúk žiakov, rodičov, ale aj učiteľov.

Výrobe svietnikov sa každoročne venuje aj pani učiteľka Janka Koperová: „Som veľmi praktický človek, a preto veľmi rada pomáham aj výrobkami. Každý rok vyrábam sviečky, vyrábam ich servítkovou technikou a tento rok som prispela aj perníčkami a zdravými špaldovými srdiečkami. Keďže robíme niečo pre zdravie, tak som chcela prispieť aj takto symbolicky.“

Vianočný bazár okomentovala aj riaditeľka školy Zdenka Maslíová: „Myslím si, že vynaliezavosť mojich kolegov a ich kreativita je obdivuhodná, ale to nielen v tento deň. Výťažok z takýchto charitatívnych aktivít v našej škole vždy venujeme na podporu niekoho, kto to potrebuje. Do vlaňajšieho roka sme výťažok nielen z Vianočného bazáru, ale napríklad aj z Benefičných koncertov našich žiakov, posielali dievčatku do Kráľovstva Lesotho na podporu jej vzdelávania. Tento rok sme sa rozhodli venovať výťažok z tohto Vianočného bazáru nášmu žiakovi, ktorý to potrebuje, aby jeho Vianoce boli šťastné, aspoň kúsok. Aby cítil podporu aj od nás a aby vedel, že sme s ním.“

Žiaci zobrali pomoc kamarátovi vážne

Z pohľadu pedagógov bol tento ročník Charitatívneho bazáru najlepší. Stoly sa prehýbali pod kreatívnymi výrobkami. „Tento rok sú žiaci aktívnejší možnože ešte viac, pretože podporujú niekoho, kto by mal byť ich spolužiak, ale musí byť v nemocnici.“ uviedla Koperová.

To, že žiaci zobrali pomoc svojmu kamarátovi naozaj vážne, dokázali aj tak, že sa zapájali aj po škole. Piekli perníčky, na technickej výchove vyrábali rôzne výrobky. Rovnaká chuť pomôcť  bola aj zo strany učiteľov, ktorí poväčšine pomohli prostredníctvom peňažných príspevkov.

Veľký obdiv putuje aj rodičom, ktorí vo svojom voľnom čase nezištne vyrábali veci do Charitatívneho bazáru.

Pomáhali i s predajom

Žiaci nielen výrobky vyrábali a kupovali. Pomáhali aj pri ich predávaní. Poverení predajom boli deviataci, ktorí si vyskúšali, aké je v skutočnosti pracovať s peniazmi.

„Predaj výrobkov majú na starosti vždy tí najstarší študenti, ktorí z predmetu Finančná gramotnosť už čo to vedia. Takýmto spôsobom prepojili učivo do praxe. Na jednej strane sa učia, že si treba navzájom pomáhať, ale aj vidia ako fungujú peniaze v praxi. Vedia si približne predstaviť, aké je to v oblasti podnikania,“ dodala na záver Koperová.

 

Text a foto: Stanislava Laufiková