Viac foto v galérii

Koniec roka je tu – Plochodrážnici bilancujú sezónu

n 31.12.2015 9:38 - Žarnovica

Žarnovica má za sebou ďalšiu bohatú plochodrážnu sezónu, počas ktorej sa uskutočnilo až osem medzinárodných pretekov, a to bol ešte na budúci rok preložený Testimoniál Martina Vaculíka. Sedem z týchto ôsmich medzinárodných pretekov zorganizoval Speedway Club Žarnovica a tradičnú Zlatú prilbu SNP zorganizoval AMK PD Žarnovica.

Prvými pretekmi sezóny 2015 v Žarnovici bolo stretnutie Slovenska a Českej republiky. Toto stretnutie sa napokon skončilo víťazstvom domáceho celku v pomere 47:40.

O víťazstvo sa pričinili predovšetkým zahraniční jazdci v tíme domácich, keď Martin Málek získal trinásť bodov, Martin Gavenda dvanásť bodov a Fritz Wallner dosiahol jedenásť bodov.

Domáci bodovali

Z domácich jazdcov sa viac darilo Patrikovi Búrimu, ktorý získal osem bodov, kým Michal Tomka dosiahol tri body.

V tíme Českej republiky bol suverénom Eduard Krčmář, ktorý získal až dvadsaťjeden bodov, teda viac bodov ako všetci ostatní jazdci Českej republiky dokopy.

Semifinále majstrovstiev sveta juniorov

Najvýznamnejšími pretekmi sezóny 2015 v Žarnovici bolo semifinálové kolo majstrovstiev sveta juniorov. Na štart týchto pretekov sa postavilo sedemnásť pretekárov z trinástich krajín.

Víťazom týchto pretekov sa napokon stal Dán Anders Thomsen, ktorý v dodatkovej jazde porazil Poliaka Bartosza Zmarzlika. Postup zo Žarnovice si vybojovali aj tretí Rus s ukrajinskou licenciou Alexander Loktajev a štvrtý Dán Emil Grøndal.

Nabitá konkurencia

Prekvapením bolo nepostúpenie vychádzajúcej poľskej hviezdy Maksyma Drabika, ktorý v nabitej konkurencii obsadil až siedme miesto. O kvalite obsadenia žarnovických pretekov svedčí aj to, že majstrom sveta juniorov na plochej dráhe pre rok 2015 sa stal Bartosz Zmarzlik, teda druhý zo Žarnovice, a vicemajstrom sveta juniorov na plochej dráhe pre rok 2015 sa stal Anders Thomsen, teda víťaz žarnovického semifinále.

Navyše Anders Thomsen sa stal v roku 2015 aj majstrom Európy juniorov a Bartosz Zmarzlik si ako víťaz Speedway grand prix Challenge vybojoval účasť v Speedway grand prix 2016.

Zo slovenských jazdcov sa viac darilo Patrikovi Búrimu, ktorý obsadil trináste miesto, Michal Tomka skončil hneď za ním na štrnástom mieste.

Jadranské dvojice

Tretími pretekmi žarnovickej sezóny 2015 boli Jadranské dvojice. V týchto pretekoch sa domácim fanúšikom predstavil aj Martin Vaculík. A práve on bol absolútnym suverénom týchto pretekov, keď získal osemnásť bodov a na dráhe nespoznal premožiteľa.

Keďže Patrik Búri a ani Michal Tomka nedokázali bodovať, tím Speedway Club Žarnovica obsadil až piate miesto v konkurencii siedmich tímov. Víťazom pretekov sa stala česká AK Markéta Praha v zložení Ondřej Smetana a Josef Franc.

Na druhom mieste skončilo slovinské AMD Krško a tretie miesto obsadila takisto slovinská ST Lendava.

Medzinárodné preteky veteránov

Ďalšími pretekmi sezóny 2015 v Žarnovici boli Medzinárodné preteky veteránov. Tie boli rozdelené na dve kategórie: do 55 rokov a nad 55 rokov. Kategóriu do 55 rokov ovládli Ukrajinci, keď víťazom sa stal Vladimir Trofimov a druhé miesto obsadil jeho krajan Vladimir Kolodij, pričom obaja v základnej časti pretekov nestratili ani bod.

Tretí v tejto kategórii bol napokon Slovinec Roman Špitaler. So slovenských jazdcov sa najviac darilo v kategórii do 55 rokov Jánovi Mesiarikovi, ktorý sa dostal až do finále, kde mu však nevyšiel štart, a tak obsadil len piate miesto.

V kategórii nad 55 rokov, ktorej finále ovplyvnil hrôzostrašný pád Maďara Lászla Meszárosa triumfoval slovenský Rakúšan Anton Wannasek pred Heinrichom Schatzerom z Rakúska a Petrom Fedykom z Ukrajiny.

Medzinárodné majstrovstvá Slovenska

Na druhý deň po Medzinárodných pretekoch veteránov pokračoval plochodrážny víkend v Žarnovici medzinárodnými majstrovstvami Slovenska.

Medzinárodným majstrom Slovenska na plochej dráhe pre rok 2015 sa napokon stal Poliak Stanislaw Burza, ktorý v opakovanej finálovej jazde triumfoval pred krajanom Marcinom Rempałom, ktorý napokon obsadil celkové druhé miesto, hoci základnú časť pretekov vyhral s plným počtom bodov, a na treťom mieste skončil Maďar Norbert Magosi.

Búri v semifinále

So slovenských jazdcov sa najviac darilo Patrikovi Búrimu, ktorý to dotiahol až do semifinále, aby obsadil celkové desiate miesto. Maďar so slovenskou licenciou Szabolcs Vida obsadil šestnáste miesto, Michal Tomka obsadil devätnáste miesto a ďalší Maďar so slovenskou licenciou Péter Vida skončil na dvadsiatomprvom mieste.

Víťaz Medzinárodných pretekov veteránov z predošlého dňa v kategórii nad 55 rokov –slovenský Rakúšan Anton Wannasek z pozície náhradníka do pretekov nezasiahol.

Majstrovstvá Českej republiky juniorov

Plochodrážna sezóna 2015 pokračovala v auguste v Žarnovici ďalším plochodrážnym víkendom, počas ktorého mohli diváci na žarnovickom štadióne vidieť najprv v sobotu majstrovstvá Českej republiky juniorov a potom v nedeľu českú 1. ligu.

Víťazom žarnovického piateho kola a aj celkovým víťazom majstrovstiev Českej republiky juniorov sa stal Zdeněk Holub z AK Markéta Praha. Druhý v Žarnovici a aj v celkovom hodnotení seriálu bol Eduard Krčmář z AK Slaný a tretie miesto si v Žarnovici napokon vybojoval Patrik Mikel z Březolup.

Z domácich jazdcov si v trinásťčlennej konkurencii najlepšie počínal Patrik Búri, ktorý obsadil štvrté miesto. Michal Tomka obsadil desiate miesto a debutant Ján Mihálik, pre ktorého to boli prvé kariérne preteky vôbec, sa umiestnil na jedenástom mieste.

Česká 1. liga

Víťazom spojených pretekov českej 1. ligy a Přeboru jednotlivcov sa stal suverénne Tomáš Suchánek zo ZP Pardubice, ktorý nestratil ani jeden bod počas týchto pretekov. Na druhom mieste sa umiestnil Zdeněk Holub z AK Markéta Praha a na treťom mieste jeho menovec Jan Holub z Mšena.

Zo žarnovických jazdcov sa najviac darilo deviatemu Michalovi Tomkovi. Na dvanástom mieste bol klasifikovaný Ján Mihálik, ktorý si v týchto pretekoch pripísal na konto prvé víťazstvo v jazde v kariére vôbec.

Domáci na štvrtom mieste

Na trinástom mieste skončil Patrik Búri, na pätnástom navrátilec na ovály Vladimír Višváder a na šestnástom mieste bol klasifikovaný Péter Vida, kým Anton Wannasek z pozície náhradníka do pretekov nezasiahol.

V klasifikácii tímov prvé miesto obsadila ZP Pardubice, domáci Speedway Club Žarnovica skončil na štvrtom mieste.

Zlatá prilba SNP

V poslednú augustovú nedeľu sa uskutočnil v poradí už päťdesiaty druhý ročník pretekov o Zlatú prilbu SNP. Víťazom týchto pretekov sa už po štvrtýkrát v kariére stal Martin Vaculík, ktorý ani v jednej jazde nenašiel premožiteľa.

Martinovi tak chýba už len jedno víťazstvo, aby získal Zlatú prilbu SNP do svojho vlastníctva natrvalo, keďže tú získava pretekár, ktorý tieto preteky vyhrá buď päťkrát celkovo, alebo trikrát po sebe.

Súboj Slováka s Čechom

Vrcholom týchto pretekov bola určite finálová jazda a v nej dych berúci súboj Martina Vaculíka a Čecha Václava Milíka, ktorý napokon vyhral domáci jazdec. Václav Milík sa tak musel uspokojiť iba s druhým miestom pred tretím, rovnako Čechom, Tomášom Suchánekom.

Zo slovenských jazdcov potešil aj Michal Tomka, ktorý sa dostal až do semifinále, aby obsadil celkové desiate miesto. Z ďalších slovenských jazdcov obsadil Patrik Búri štrnáste a Ján Mihálik devätnáste miesto.

Rozlúčka so sezónou

Poslednými pretekmi žarnovickej sezóny 2015 boli neoficiálne – tréningové preteky Rozlúčka so sezónou. Počas Rozlúčky so sezónou nešlo o výsledky, ale o zábavu, a tak diváci mohli vidieť viaceré exhibičné jazdy, ktoré bežne na plochodrážnych štadiónoch nie sú videné.

Diváci videli napríklad jazdu, v ktorej sa netradične išlo doprava, alebo jazdu, v ktorej sa na jednej motorke predstavili dvaja pretekári. Tiež bola odprezentovaná jazda, počas ktorej sa pretekári snažili ísť čo najdlhšie na zadnom kolese, či jazda s výmenou kolesa po dvoch kolách.

Počas štafetovej jazdy sa po jednom kole na motorke dokonca vymenil pretekár. Zaujala aj jazda, v ktorej pretekári nesúťažili na motorkách, ale na bicykloch, pričom v záverečnej jazde sa na dráhe ukázali všetci pretekári naraz.