Najlepší športovec Bratislavy Richard Varga: Už myslí na olympiádu v Riu!

n 30.12.2015 15:55 - Bratislava V

Hlasy obyvateľov Bratislavy a Bratislavského kraja v ankete zvolili za najúspešnejšieho športovca hlavného mesta a kraja za rok 2015 triatlonistu Richarda Vargu, ktorý už štyri roky patrí medzi svetovú triatlonovú špičku. No, a my sme boli pri tom a úspešného športovca aj vyspovedali.

Varga, ktorého športové začiatky sú späté s Petržalkou, najmä s jazerom Veľký Draždiak, neďaleko ktorého býval. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo na galavečere v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca už po 23. krát.

POZRITE SI AJ: Toto sú naše esá na MS juniorov! Pomôžu títo siedmi borci k zopakovaniu vlaňajšieho úspechu?

„Áno, s plávaním som vyrastal, preto som spočiatku aj reprezentoval Slovensko v plávaní ako junior, robil som slovenské rekordy, takže plávanie je moja vedúca disciplína. Cyklistika mi tiež „sedí“, ale možno niekedy sa zdá, akoby som počas behu mal ťažké nohy. Sú trochu unavenejšie, a asi pre mňa je to najťažšia disciplína, v ktorej konkurencia vo svete je obrovská. Napriek tomu sa nikdy nevzdávam.

Minulý rok som mal jeden pretek, kedy sa mi veľmi nedarilo a nevzdal som to. No a nakoniec som sa pri tej poslednej disciplíne, behu, cítil najlepšie. Takže nikdy to netreba vzdávať, treba ísť vytrvalo za svojim cieľom," poznamenal úspešný športovec.

Triatlonista Richard Varga ako najlepší plavec svetového triatlonu sa každoročne posúva vyššie aj vo svojej najslabšej disciplíne – behu. V roku 2015 to potvrdil viackrát. Napriek tomu, že prakticky celú polovicu sezóny vynechal z dôvodu liečby následkov pádu z olympijskej trate v Rio de Janeiro, bola to jeho najúspešnejšia sezóna.

Majster sveta v akvatlone

Získal už štvrtý titul majstra sveta na akvatlonových MS v Chicagu, na oboch najdôležitejších pretekoch sezóny v Európe bojoval až do záveru o medailu. Na ME v Ženeve skončil na 4. mieste, v Baku na 1. EH obsadil 5. miesto.

„Tam som síce odchádzal s medailovou ambíciou, ale nevyšlo to, taký je šport. Napriek tomu idem za tými najvyššími cieľmi, snažím sa čo najlepšie reprezentovať," potvrdil športovec svoju nezlomnú vôľu a túžbu za úspechom.

Vo svetovom rebríčku 2015 skončil na 19. mieste a v kvalifikácii na OH v Rio de Janeiro si udržiava bezpečnú postupovú pozíciu. Po troch štvrtinách olympijskej kvalifikácie je na 26. mieste, pričom na štarte bude 55 pretekárov a rebríček sa uzatvára až v máji.

Už je mysľou na olympiáde

Olympiáda je obrovským motívom. „Prvú som zažil v Londýne, bol to taký úvod do toho olympijského života a doniesol som si nezabudnuteľné dojmy a zážitky. Teraz chcem posunúť svoje ciele ešte vyššie, viac zabojovať na pretekoch a pozitívne zviditeľňovať svojimi výsledkami nielen Bratislavu, ale dôstojne reprezentovať celé Slovensko," načrtol svoje túžby všestranný športovec Richard Varga.

Thea Bašťovanská, foto: autor, TASR