Desiatky pamiatok na jednom mieste: V Nízkych Tatrách vzniká Mini Slovensko

n 3.1.2016 7:57 - Čadca

Jánska dolina v Nízkych Tatrách bude mať novú atrakciu. V blízkosti Hotela Ďumbier vznikne park verných modelov slovenských architektonických pamiatok. Nadšenci miniatúrnych stavieb si prenajali pozemok na desať rokov. Ešte v roku 2016 tu chcú nasťahovať asi tri desiatky do detailov prepracovaných kópii historických stavieb.

Na Slovensku sa nachádza asi 30-tisíc historických pamiatok. Niekoľko z nich si budú môcť návštevníci Liptova doslova ohmatať na necelom hektári pozemku v rodiacom sa Parku Mini Slovensko.
 

ZAUJME VÁS: Žilinský Mestský úrad budú zatepľovať. Zachránia umelecké reliéfy?

Hrad Strečno, levočská radnica, Urbanova veža v Košiciach, najstarší slovenský drevený kostolík v Hervartove, či zvonica v Spišskej Sobote. Nielen tieto architektonické skvosty v mierke 1:25 si nájdu dočasné miesto v rodiacom sa parku v katastri obce Liptovský Ján.

Verná podoba

Svoj sen vybudovať výstavný areál s približne tridsiatimi modelmi slovenských historických pamiatok a železnicou si tak plnia nadšenci histórie o modelárstva zo združenia Mini Slovensko - Areál Slovenských kultúrnych pamiatok. Tvorbe modelov sa venujú už viac ako dvadsať rokov.

„Záležať si dávame na najvernejšej podobe stavebného materiálu, ale aj všetkých detailov. Napríklad, miniatúra Levočskej radnice má rovnakú omietku ako jej veľká sestra. Podobných zaujímavostí na našich miniatúrach môžete nájsť neúrekom. Svedčí o tom aj fakt, že nad jednotlivými modelmi sme strávili od 240 až do 1 800 hodín. V našom úsilí nepoľavujeme a v súčasnosti pracujeme na renesančnej zvonici v Kežmarku a na Bojnickom zámku,“ objasňujú autori nápadu.

Prístup len peši

Vybudovanie areálu Mini Slovensko by malo stáť asi 50-tisíc eur. Ročné náklady na prevádzku by mali podľa odhadov predstavovať 85-tisíc eur. V parku nájde prácu osem ľudí.

„Samotné modely, ktorých hmotnosť je od 30 do 600 kilogramov, budú osadené do terénu na zemných skrutkách bez trvalých betónových základov. Rovnaký spôsob kotvenia bude použitý pre dve záhradné chatky tvoriace vstupný areál, ako aj pre stĺpiky oplotenia,“ uvádza sa v zámere, ktorý bol predložený štátnym úradom na posúdenie vplyvu projektu na životné prostredie.

„Vzhľadom na umiestnenie areálu nebude jeho súčasťou parkovisko ani vnútroareálová doprava. Areál nebude poskytovať stravovacie ani občerstvovacie služby a pracovníci ako aj návštevníci budú využívať sociálne zariadenie iného zmluvného prevádzkovateľa.“

Areál s modelmi slovenských pamiatok by podľa očakávaní mali navštevovať prevažne turisti ubytovaní v lokalite. Druhou skupinou by mali byť jednodňoví návštevníci, vrátane školských výletov a iných organizovaných zájazdov.

Text: Branislav Koscelník, foto: Facebook