Viac foto v galérii

Vyhne sa môžu pýšiť týmto krásnym betlehemom!

n 25.12.2015 21:21 - Žiar nad Hronom

Kostol sv. Michala vo Vyhniach zdobí počas vianočných sviatkov jedinečný betlehem pochádzajúci z 19. storočia.

„Prvýkrát bol tento betlehem vystavený na prelome rokov 1875 až 1876. Ide o Betlehem, ktorý je z papiera, podlepený lepenkou a vystužený drevenými lištami. Má netradičné umiestnenie nad bohostánkom. Betlehem pochádza tu z Vyhní, jeho autorom je Franek Gašpar. Jeho meno je zaznamenané na ručne písanom štítku, ktorý sa nachádza na rubovej strane figúry svätej rodiny,“ priblížil miestny farár Peter Križan.
 

NEPREHLIADNITE: Vianočný stromček: Zvyk nemeckých remeselníkov očaril aj kráľovnú Viktóriu


Betlehem o rozmere približne 4 x 2 metre obsahuje 33 figúr, medzi ktorými nechýbajú králi či pastieri. Unikátny betlehem sa podarilo v uplynulých rokoch zrekonštruovať. „Keďže je betlehem z kartónu, časom podliehal rôznym narušeniam. Niektorým figúrkam už chýbala nejaká časť tela alebo dary, čo držali. Bolo to dosť narušené,“ poznamenal Križan.

Dva roky

Do rekonštrukcie sa podľa jeho slov pustila jedna z farníčok Lucia Urblíková, ktorá v českom Litomyšli študuje reštaurátorstvo listín. „V priebehu asi dvoch rokov sa jej podarilo figúrku po figúrke zrekonštruovať,“ dodal Križan.
      
Betlehemu venujú aj patričnú starostlivosť. Počas roka sú jednotlivé figúrky uložené v samostatných puzdrách poukladaných v regáli. „Tento rok sme dokonca dali chlapom čo ho inštalovali biele bavlnené rukavice,“ dodal Križan s tým, že opatrným zaobchádzaním ho chcú čo najviac uchrániť.
      
Kostol sv. Michala vo Vyhniach je národnou kultúrnou pamiatkou. „Ide o banícky kostol, ktorý bol postavený ešte v roku 1776, o tri roky neskôr bol posvätený,“ dodal miestny farár. V uplynulých rokoch sa podarilo farnosti zrekonštruovať oltár sv. Michala, renováciu by však podľa Križana potrebovali aj bočné oltáre, historická kazateľnica či sochy anjelov, ktoré sú umiestnené pred bohostánkom.

TASR, foto: ilustračné, TASR