Mário Šutor obhájil prvenstvo

n 9.12.2015 8:32 - Stará Ľubovňa

Šach rozvíja koncentráciu, sebazapretie, bojovnosť, postreh ale i pamäť, dôkazom toho boli aj majstrovstvách okresu. V priestoroch Centra voľného času Stará Ľubovňa si zmerali svoje sily žiaci základných a stredných škôl.  

Turnaja sa celkovo zúčastnilo 25 najlepších šachistov, z toho 6 dievčat a 19 chlapcov. Šach je športom vtedy, keď ho človek hrá sústredene, vydá zo seba maximum, obetuje množstvo energie na koncentráciu, súper ho už možno pritlačil k stene, ale on sa nevzdáva. A v takomto duchu sa niesli aj okresné majstrovstvá, na ktorých sa súťažilo v dvoch kategóriách: dievčatá a chlapci.

V dievčenskej kategórii sa súťažilo systémom každá s každou s časovou kontrolou 10 minút. V kategórii žiakov sa súťažilo v štyroch skupinách v praktickom šachu dvakrát 10 minút. Dvaja najlepší zo skupín postupovali do dvoch semifinálových skupín, z ktorých prví dvaja hrali o medaily – prvý s druhým, druhý s prvým.

Víťazi týchto zápasov sa stretli vo finále, porazení hrali o 3. miesto. Nad regulérnym priebehom súťaže dozeral hlavný rozhodca Dušan Šesták za pomoci ďalších dvoch rozhodcov.  

Suverénne víťazstvo 

V kategórii žiačok sa najviac darilo Kataríne Habiňákovej zo ZŠ s MŠ Veľký Lipník, Na  druhom  mieste sa umiestnila Soňa Hlaváčová zo ZŠ Za vodou. Bronz putoval do Plavnice a získala ho Michaela Kyšelová. V kategórii žiakov si suverénne prvenstvo z minulého roka obhájil Mário Šutor zo ZŠ Vyšné Ružbachy.

Druhé miesto si vybojoval Nikolas Rybovič zo ZŠ s MŠ v Plavnici a tretiu priečku obsadil Peter Labovský zo ZŠ s MŠ Veľký Lipník. Prví traja víťazi v kategórii žiačok a žiakov postupujú do krajského kola súťaže, v Humennom. 

Text a foto: (fs)