V Starej Ľubovni pomáhali sociálne slabším rodinám

n 16.12.2015 8:25 - Stará Ľubovňa

December zavítal aj do nášho mesta a s ním čas blížiacich sa Vianoc, teda čas štedra a pomoci. Preto sa práve v tomto mesiaci každoročne organizuje akcia s názvom KILO - pomoc sociálne slabším rodinám v zbere trvanlivých potravín. Tohtoročne jej boli venované štyri dni od 30. novembra do 3. decembra.

Charitatívnu zbierku každoročne organizuje Mladežnícky parlament s CVČ a mestom Stará Ľubovňa. Ako uviedol Martin Barnovský, podpredseda mládežníckeho parlamentu, ide o zbierku trvanlivých potravín, kde môžu ľudia darovať potraviny druhým. Potraviny sa teda po zbere následne venujú rodinám, ktoré to potrebujú.

„Rozdávame ich práve v tomto vianočnom čase, na Mikuláša, a tým rodinám spríjemňujeme Vianoce,“ dodal Martin. Vyzbierané potraviny putujú ľuďom a rodinám v meste Stará Ľubovňa, ktoré sa vyberajú na základe spolupráce s mestským úradom a s úradom práce tu v našom meste.

Prečo názov KILO?

Ak vás zaujíma, prečo práve názov KILO, či je to skratka alebo skôr symbolika, odpoveď je tu: „Názov symbolizuje, že potraviny sú balené v gramoch či v kilách. Darcovia môžu, samozrejme, darovať toho toľko, koľko len chcú,“ nechal sa počuť Martin Barnovský.

Štedrý rok 2015

Tohtoročný ôsmy ročník v zbere pre druhých nastavil latku naozaj vysoko. „Ľudia sú ochotní prispieť, za prvé štyri hodiny zbierania sa vyzbieralo približne 20 kíl potravín. Najviac prinášajú múku, cestoviny, soľ a oleje, ale nájdu sa aj sladkosti a v tomto čase aj salónky. Pamätám si tiež, že pred dvomi rokmi niekto k nám prišiel darovať vianočný stromček,“ nadšene hodnotil Martin Barnovský.

V čase od 10.00 do 17.00 hod. sa v stánku na pešej zóne, ale aj na všetkých základných a stredných školách v Starej Ľubovni, mohlo teda štedro prispievať niečím, vo väčšine rodín často samozrejmým pre život. Škola, ktorá vyzbierala najviac, získala ocenenie.

„Každoročne pribúda viac a viac potravín, darcovia sú úžasní, tešíme sa z toho,“ spoločne sa zhodli členovia Mládežníckeho parlamentu. Tento rok navážili celkovo 598 kilogramov darovaných potravín. Tie sa rozdali 11 rodinám a pre veľký počet časť potravín urobila radosť aj v rodinám v Žakovciach.

Text a foto: Barbora Repková