Neobyčajné Vianoce z piesku

n 26.12.2015 15:12 - Lučenec

Do Lučenca zavítala umelkyňa ruského pôvodu. Predviedla úžasnú šou piesočnej animácie. Deti boli nadšené.

Vianoce maľované pieskom – to je názov neobyčajného programu, ktorý mohli vidieť deti zo Základnej školy na Vajanského ulici v Lučenci. V utorok 22. decembra k nim zavítala v rámci svojho slovenského turné výtvarníčka Eva Aibaz.

Špecializuje sa na netradičnú výtvarnú techniku sand art, čo možno voľne preložiť ako maľovanie pieskom. Eva Aibaz tak spríjemnila deťom posledný deň v škole pred vianočnými prázdninami.
 

POZRITE AJ: Večer naplnený literatúrou

Turné po Slovensku 

„Program Vianoce maľované pieskom je príbeh Božieho narodenia a emotívnej atmosféry Vianočného času. Priamo pred vašimi očami vznikajú obrazy maľované pieskom. Zrnká piesku vytvárajú nádherné obrazy, ktoré sa prelínajú, zanikajú, aby vznikli nové a pred vami v plnej kráse plynie príbeh Božieho narodenia a atmosféra Vianoc,“ predstavil program producent Ľubomír Pukša.

Program Vianoce maľované pieskom vznikol na požiadanie fínskej štátnej televízie, keď producentov zaujala nová, netradičná umelecká forma výtvarného umenia – piesočná animácia.

Oslovili jednu z najtalentovanejších umelkýň Petrohradskej školy Piesočnej animácie Evu Aibaz. Po úspechu v škandinávskych krajinách Eva prijala pozvania do viacerých európskych krajín a so svojím programom vystúpila aj na Slovensku.

Piesok z Egypta 

„Eva Aibaz používa pri tvorbe špeciálny piesok z Egypta. Samozrejme, pri tvorbe obrazov je možné využiť aj iný sypký a jemný materiál, kávu alebo múku,“ doplnil producent. Obrazy vznikajú priamo pred očami divákov na špeciálnom presklenom stole, ktorý je podsvietený.

Zvrchu ho sníma kamera a prostredníctvom projektora sa obrazy premietajú na plátno. Vystúpenie v Lučenci bolo možné zorganizovať aj vďaka aktivite Evanjelického cirkevného zboru a. v. a ZŠ Vajanského v Lučenci.

Text a foto: (mha)