Večer naplnený literatúrou

n 28.12.2015 6:42 - Lučenec

Môže sa v Lučenci zísť sedem osobností súčasnej literatúry a prečítať kúsok zo svojej tvorby v príjemnej atmosfére? Môže. Volá sa to Medzihmla. Uplynulý víkend sa konal jej siedmy ročník.

Keď Peter Balko pred siedmimi rokmi prvýkrát inicioval Medzihmlu v Centre voľného času v Lučenci, určite netušil, čo sa stane. Teda, že ľudia v regióne ležiacom v hlbokej nezamestnanosti, chudobe a zabudnutí prejavia záujem o súčasnú literatúru.

Že stopäťdesiat ľudí dá prednosť tmavej sále Divadla B. S. Timravy pred vysvieteným nákupným centrom, plastovému tanieriku so studenou klobásou nastojáka a pivom z igelitu. Chcú literatúru čítať, počúvať a vidieť ju naživo. V Lučenci tak trochu malý zázrak.

Téma: hranica

„Pre siedmy ročník Medzihmly sme vybrali voľne definovanú tému hranica. Okrem autorov a autoriek sme do Lučenca chceli priviesť aj ľudí, ktorí sa venujú knihám ako vydavatelia,“ povedal Peter Balko, organizátor podujatia. On sám večer literatúry otvoril čítaním z knihy Vtedy v Lošonci.

Po ňom nasledovali publicista Michal Havran, prozaička Jana Beňová, básnik Michal Habaj, spisovateľ Ján Púček, prekladateľka Renáta Deák a vydavatelia Peter Michalík a František Malík.

Po tenkej hranici medzi hudbou a hlukom kráčal zvukový dizajnér Adam Dekan. V spolupráci s Barborou Debnárovou vytvorili hudobno-tanečné performance trvajúce celý večer.

Štrpka naživo

Azda najočakávanejšou udalosťou večera bola čítačka osamelého bežca Ivana Štrpku. Ako jediný spomedzi autorov zožal potlesk už pri príchode. Prečítal niekoľko svojich najnovších básní. 

„Pri výbere autorov sme sa riadili aktuálnou situáciou vo svete literatúry. Chceli sme Lučencu ponúknuť to naj. Viacero z autorov večera rezonujú v anketách súťažiach,“ pripomenul Balko. Publicista Michal Havran čítal zo svojej najnovšej kompilácie publicistických textov Besnota. 

„Veľmi rád som po druhýkrát prijal pozvanie na festival. Som úprimne prekvapený z dobrej účasti divákov. Téma hranica je naozaj aktuálna, pretože najhoršie sú tie hranice, ktoré si vytvárame v našich hlavách a netreba ich ani strážiť,“ myslí si Havran.

K siedmemu ročníku Medzihmly organizačne priložilo ruku aj mesto Lučenec, Young Folks a Galéria Priestor.

Čo bude v lete?

Už počas leta mala v Lučenci prebehnúť aj tzv. letná Medzihmla. Nestalo sa. Na poslednú chvíľu ju nepodporila samospáva z dôvodu nekoncepčnosti. V tom čase prebiehal na námesti pivný fest. V zákulisí medzi organizátormi sa opäť kloňoval letný termín. Necháme sa prekvapiť.

Text a foto: (mha)