Viac foto v galérii

V najchladnejšej obci kúpili chladiace zariadenie. Čo s ním budú robiť?

n 23.12.2015 19:16 - Námestovo

Jediný dedinský zimný štadión v Oravskej Lesnej sa po pätnástich rokoch prevádzky konečne dočkal kvalitného chladiaceho zariadenia. Vďaka nemu budú môcť priaznivci korčuľovania a hokejisti využívať ľadovú plochu minimálne šesť mesiacov v roku. Vlani to bolo len dvadsať dní.

Kostol v netypickom secesnom štýle, historická lesná úvraťová železnica a zimný štadión. Tri výrazné dominanty Oravskej Lesnej. Štadión začali stavať nadšenci v  roku 1999 hoci mali na účte iba 50-tisíc korún. Napokon športový stánok postavili za  asi  2,5 milióna korún (82 985 eur) s pomocou množstva darovaného dreva a využitím približne 50-tisíc brigádnických hodín práce.
 

ZAUJME VÁS: Vydieranie nájomníkov sociálnych bytov? V schránke si našli nepríjemný list

„Celá stavba bola riešená najmä svojpomocne. Materiál zháňali športoví nadšenci od sponzorov, mnohokrát prispievali aj z vlastných prostriedkov. Jeden člen TJ Oravská Lesná prispel dokonca sumou okolo 200-tisíc korún,“ spomína starosta obce s asi 3 300 obyvateľmi Marek Majdiš.

Ľad vytvoria aj plusových teplotách

Aj keď sa Oravská Lesná „hrdí“ titulom najchladnejšia obec na Slovensku, ani tamojšie mrazy nedokázali udržať ľadovú plochu vo vyhovujúcom stave. Najmä ak chladiace zariadenie na zimnom štadióne nebolo disponované na chladenie veľkej ľadovej plochy a pri teplote nad 5 stupňov Celzia zlyhavalo.

Dnes už majú na štadióne s kapacitou 300 miest na sedenie nainštalované úplne nové chladiarenské zariadenie. To je schopné vytvárať ľad aj v teplejších mesiacoch roka. „Ide o dva samostatné chladiace kompresory, ktoré pracujú na princípe používajúcom freón. Tieto dva kompresory majú takú výkonovú rezervu, že úplne postačuje stála prevádzka jedného z nich a druhý sa pripája až v prípade potreby respektíve pri vytváraní ľadovej vrstvy. Ľad dokážeme vytvoriť aj pri teplotách + 10 stupňov Celzia,“ hrdí sa starosta hornooravskej obce.

Slávnosť na Štefana

Netradičný zimný štadión prevádzkuje spoločnosť TJ Oravská Lesná. Obec prispieva ročne na činnosť TJ sumou 16-tisíc až 20-tisíc eur. V tomto roku sa kvôli investícii do chladiaceho zariadenia zvýšil príspevok až na 50-tisíc eur. „Obec sa na základe tohto kroku dohodla s TJ Oravská Lesná i na tom, že previedla podiel na zimnom štadióne o veľkosti 3/10 na Obec Oravská Lesná a to z dôvodu väčšej ochrany tejto obrovskej investície,“ vysvetľuje Marek Majdiš.

Vylepšený športový stánok s novou technológiou chladenia oficiálne otvoria na Štefana 26. decembra 2015. Štadión s kanadskými rozmermi ľadovej plochy sa okrem prípravy športovcov a rekreačné korčuľovanie využíva najmä na hokejové zápasy Oravskej hokejovej súťaže a organizovanie hokejových turnajov.

Text: Branislav Koscelník, foto: TJ Orles