Nádejní šachisti si zmerali svoje sily na majstrovstvách okresu

n 22.12.2015 10:09 - Sabinov

Šach rozvíja koncentráciu, sebazapretie, bojovnosť, postreh, ale i pamäť. Dôkazom toho boli aj majstrovstvá okresu v šachu, ktoré sa konali 11. decembra v DK Lipany. Svoje sily si na nich zmerali žiaci základných a stredných škôl.

Turnaja sa celkovo zúčastnilo 25 najlepších šachistov z okresu Sabinov – z toho 4 dievčatá a 21 chlapcov. Je šach šport, veda či umenie?

Mladí šachisti v tom majú jasno – šach je športom vtedy, keď ho človek hrá sústredene, vydá zo seba maximum, obetuje množstvo energie na koncentráciu, súper ho už možno pritlačil k stene, ale on sa nevzdáva.

Súťažili v dvoch kategóriách

A v takomto duchu sa niesli aj okresné majstrovstvá na ktorých sa súťažilo v dvoch kategóriách: dievčatá a chlapci. V dievčenskej kategórii sa súťažilo systémom každá s každou s časovou kontrolou 10 minút.

V kategórii žiakov sa súťažilo v štyroch skupinách v praktickom šachu 2-krát 10 minút. Dvaja najlepší zo skupín postupovali do dvoch semifinálových skupín, z ktorých prví dvaja hrali o medaily – prvý s druhým, druhý s prvým.

Víťazí týchto zápasov sa stretli vo finále, porazení hrali o 3. miesto. Nad regulérnym priebehom súťaže dozeral hlavný rozhodca Jozef Marcinko za pomoci ďalších dvoch rozhodcov.

Prvenstvo putuje do Kamenice

V kategórii žiačok sa najviac darilo Kataríne Molčanovej zo ZŠ s MŠ Kamenica.

Na druhom mieste sa umiestnila Silvia Hlaváčová taktiež z Kamenice. Bronz putoval do Sabinova a získala ho Miroslava Vaňová.

Obhájil prvenstvo

V kategórii žiakov si suveréjne prvenstvo z minulého roka obhájil Jozef Šutor zo ZŠ Šarišské Michaľany.

Druhé miesto si vybojoval Richard Rybovič zo ZŠ Ul. Komenského Lipany a tretiu priečku obsadil Peter Labovský zo ZŠ s MŠ Červenica pri Sabinove.

Prví traja víťazi v kategórii žiačok a žiakov postupujú do krajského kola súťaže, ktoré sa uskutoční začiatkom budúceho roka v Humennom.