Dialýza v Námestove nebude. Prečo tak rozhodli a čo bude ďalej?

n 22.12.2015 16:01 - Námestovo

Ani poldruha roka potom, čo z Námestova odišlo dialyzačné stredisko, nebude v tomto najväčšom oravskom okrese zariadenie na odstraňovanie nežiaducich látok z krvi pacienta. Do výberového konania na zriadenie dialýzy sa prihlásila jediná firma, no ponúkla neprimerane vysokú cenu.

Ani petícia pacientov neprinútila vlani spoločnosť, ktorá v námestovskej poliklinike prevádzkovala dialýzu, aby zvrátila svoje rozhodnutie a neodišla z tohto zdravotníckeho zariadenia.
 

ZAUJME VÁS: Do Vodného diela Žilina naskákali Tučniaky


Nové dialyzačné stredisko si zriadila v Trstenej. Bývalý prevádzkovateľ vtedy argumentoval tým, že k dialýze potrebuje aj lôžka, ktoré námestovská poliklinika nemá.

Najskôr nesplnené podmienky...

Sťahovanie dialyzačného strediska v máji 2014 vyvolalo obrovský rozruch v regióne. Žilinský samosprávny kraj, ktorý prevádzkuje Oravskú polikliniku, ešte v tom istom roku vyhlásil verejné obstarávanie na zriadenie nového dialyzačného pracoviska.

„Keďže sa však do súťaže prihlásila len jedna firma, a to len na jednu časť, nebol naplnený predmet verejného obstarávania ako celku a nebolo by možné zabezpečiť prevádzku dialýzy, súťaž bola zrušená,“ uviedla hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková.

... teraz je problémom vysoká cena

Dialýza Námestovčanom nie je súdená. Ani ďalšie verejné obstarávanie nedopadlo podľa očakávania. Do súťaže o prístrojové vybavenie dialýzy sa prihlásil len jediný záujemca, ktorý ponúkol neprimerane vysokú cenu.

„Nie je možné zdôvodniť, prečo takú nevýhodnú ponuku prijať. Podklady k obstarávaniu si vyžiadalo šesť záujemcov a nakoniec sa na časť zákazky prístrojového vybavenia prihlásila len jedna firma a finančné podmienky, ktoré nastavila, sú o viac ako 60 percent vyššie, ako je bežné na trhu,“ informovala riaditeľka odboru verejného obstarávania ŽSK Ivana Žureková.

Výberová komisia sa rozhodla, že zákazku zruší. Boj o návrat dialyzačného strediska do Námestova sa ešte neskončil. Ďalšie verejné obstarávanie vyhlásia na budúci rok.

Text: Branislav Koscelník, foto: ilustračná TASR