Kam za snehom a slnkom?

n 21.12.2015 12:40 - Sabinov

Deti, tiež mnohí dospelí sa už pripravujú na prichádzajúce sviatky. Aj tento rok budú Vianoce bez snehu a mrazu. Hmla, mrholenie je obraz posledných pár týždňov. Prečo to teda nezmeniť? Vyberte sa  na hory.

Najbližšia možnosť slniť sa a  užiť si aj sneh je určite Lysá v  Čergovskom pohorí. Ako sa tam dostať Sabinovčanom netreba pripomínať, ak nie ste odtiaľ určite poznáte lyžiarske stredisko Drienica. Odtiaľ na Lysú je to hodina chôdze. Kedysi tu bola výborná lyžovačka, v  ktorú mnohí miestni stále veria, chýba však investícia.

Namiesto toho to na Lysej chátra, lyžuje sa len za priaznivých podmienok bez umelého zasnežovania. Na svoje si tu však prídu podľa aktuálneho ročného obdobia bežkári, skialpinisti, turisti, cykloturisti aj bežný návštevník.

Samozrejme, negarantujeme vám pri každej návšteve pohľad, aký sme zažili my, predsa len inverzia netrvá celý deň. Najlepšie je vybrať sa ráno, ale nám sa pošťastilo v  čase obeda, nechýbal krásny výhľad na Vysoké Tatry (viď. foto).

Čo si nezabudnúť zobrať?

Ako správny, moderný človek určite nezabudnite na smartfón, fotoaparát aby ste sa neskôr alebo online mohli pochváliť známym.

Samozrejme tento bod mohol byť ako posledný, no niekedy je to jediné čo si dnešný človek zoberie so sebou.  Začal by oblečením, funkčné termo oblečenie je taký základ, ak nie odporúčam náhradné tričko. Predsa len pri stúpaní k  vysielačom na Lysej do cieľa vo výške 1068m.n.m. to je pre väčšinu „makačka“.  

Na zvršku príde vhod určite športové oblečenie, pri lepšom vetre vetru odolná bunda, ale nie je to podmienkou. Na nohách nesmie chýbať pevná a  nepremokavá obuv, hodia sa aj trekové paličky, nakoľko sa vám to bude hlavne pri návrate  kĺzať. Keď neplánujete občerstvovaciu zastávku na chate Šport tak nezabudnite na čaj a  niečo na zjedenie.

Kedy a  akou trasou vyraziť

Nezabudnite na čas, o  tretej po obede sa nám už stmieva, túra na Lysú zaberie cca 3 hodiny ak berieme ako východisko lyžiarske stredisko Drienica. Najbežnejšou trasou je k  samotným vysielačom na Lysej a  späť.

 Na návrat môžete využiť aj miernu slučku. Ak prejdete okolo vysielačov v  smere na chatu Čergov natrafíte po pár metroch na pomník po ľavej strane a  hneď na to na Oltár Kameň po pravej strane (viď. foto), pri ktorom odbočíte v  pravo kde po pätnásť minútovom zostupe v  blízkosti sedačky a  chatiek sa ocitnete znova pod chatou Šport. Odkiaľ ste po vyše pol hodine chôdze naspäť pri stredisku Drienica.

Text a  foto: Peter Č.