Viac foto v galérii

Dvadsať rokov Mini playback show

n 22.12.2015 7:41 - Gelnica

Predvianočné obdobie v Helcmanovciach rozžiarili tanečné hviezdy zo základnej školy. Jubilejné dvadsiate výročie Mini playback show, ktoré sa konalo 18. decembra v kultúrnom dome, prinieslo okrem spevu a tanca aj svetelné prekvapenie.

Šou bola spojená s popoludňajšími vianočnými trhmi. Svoje ručne vyrábané produkty na nich ukázali miestni výrobcovia. Návštevníci mohli ochutnať medovinu a medovníky alebo kúpiť zaujímavý darček. Predajcovia ponúkali výrobky z dreva, drôtu, pletené a šité dekorácie, náramky, maľované a vyšívané obrazy či domáci med.

Večer ožili rozprávkové bytosti

O pol siedmej večer svetlá v preplnenej sále zhasli a na pódium vystúpila speváčka v plesovej róbe. Program otvorila legendárnou piesňou z  obľúbeného českého vianočného filmu. Počas vystúpenia ju tancom so stužkami sprevádzali šikovné prváčky. Dievčatá potom vystriedala moderátorská dvojica, rovnako z radov žiakov, ktorá dianie počas celého večera vtipne komentovala a uvádzala nasledujúcich účinkujúcich.

Potlesk publika si získalo aj živé vystúpenie kapely, spojené so spevom a cigánskymi tancami. Vzápätí prišlo prekvapenie v podobe umeleckého stvárnenia dvadsiateho výročia šou. V úplnej tme sa pred očami divákov začali v pravidelnom rytme pohybovať svetlá z bateriek, jedno ako druhé. Zrazu všetky zhasli, aby sa o chvíľu opäť zažali, vytvárajúc číslovku dvadsať.

O výhre rozhodlo publikum

Podstata Mini playback show spočíva v tom, že skupiny žiakov si pripravia choreografie na zvolené pesničky a tie potom zatancujú pred publikom. Niekto z nich hrá počas vystúpenia skutočného interpreta a tvári sa, že pieseň spieva. Choreografie bývajú náročné, vyžadujú si veľa úsilia a nácvikov. Celé podujatie je prepracované a do detailu naplánované, dokáže pobaviť aj ohúriť, a  práve preto sa medzi miestnymi teší veľkej obľube.

Počas tohto jubilejného ročníka sa publiku predstavili štyri slovenské a štyri zahraničné piesne v dvoch kolách. Po každom z nich nasledovalo hlasovanie. Dievčatá v uniformách prechádzali pomedzi publikum so štyrmi urnami, do ktorých diváci vhadzovali svoje žetóny. Červené pre slovenské kolo, modré pre kolo zahraničných piesní. Výsledky boli vyhlásené v závere večera.

Spoločná rozlúčka s publikom

Medzi kolom slovenských a zahraničných songov sa publiku predstavili nesúťažné vystúpenia. Na javisku sa zjavila Popoluška aj škriatok, zarecitovali a zatancovali anjeliky a naživo zaspievali talentované speváčky. Nesúťažné vystúpenia pokračovali aj pred vyhlásením výsledkov, svoj zimný tanec predviedli malí snehuliaci.

Po spočítaní hlasov nasledovalo udeľovanie prvých miest a opakovanie víťazných tancov. V oboch kategóriách získali víťazstvo choreografie najstarších súťažiacich. Na rozlúčku s publikom naživo zazneli dve vianočné piesne v prítomnosti všetkých účinkujúcich.

Text a  foto: Patrícia Papcunová