Gemerská kvapka krvi oslavovala svoje prvé jubileum

n 19.12.2015 15:59 - Revúca

Darcovia krvi z Tornale a okolia zorganizovali v piatok (18.12.) v mestskom kultúrnom stredisku 10. ročník Gemerskej kvapky slobody pri príležitosti 71. výročia oslobodenia mesta vojakmi Červenej armády spolu s rumunskými vojakmi.

Informoval o tom za organizátorov, medzi ktorých patrili aj mestský úrad, Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (ZO SZPB) v Tornali a Národná transfúzna služba, stredisko Banská Bystrica, Jozef Pupala.
 

NEPREHLIADNITE: Zimná rekreácia za socializmu. Pozrite si, ako to vyzeralo na horách pred šesťdesiatimi rokmi

     
Podľa jeho slov pred malou zasadačkou kultúrneho strediska sa darcovia začali zhromažďovať už pred začiatkom akcie. „Pozdravil ich predseda ZO SZPB v Tornali Marian Zelina, ktorý im poďakoval, že si aj takýmto humánnym počinom pripomínajú výročie oslobodenia mesta, rovnako za tento spôsob úcty a spomienky na padlých vojakov,“ konštatoval Pupala.
      
Pri oslobodzovaní Tornale padlo 202 vojakov Červenej armády a tiež rumunskí vojaci. „Boli to takmer všetci mladí ľudia, ktorí ďaleko od svojich domovov preliali krv za našu slobodu. Preto je symbolické, že dnes tu tečie krv, aby zachraňovala životy v mieri pri chorobách a úrazoch,“ dodal Pupala.
      
Okrem viac ako stonásobných darcov Júliusa Doboša z Gemerskej Panice a Jaroslava Pinzíka, prišli darovať krv aj piati prvodarcovia. Zo všetkých účastníkov najcennejšiu tekutinu celkovo darovalo 30 ľudí.

TASR, foto: ilustračné, TASR