Prievidžania môžu v Mestskom parku očakávať náučný prírastok

n 16.12.2015 13:46 - Prievidza

Náučný chodník nielen pre deti chce vybudovať v Mestskom parku v Prievidzi samospráva mesta. Cieľom projektu radnice je vytvoriť miesto na aktívny oddych pre všetky vekové kategórie a poskytnúť možnosť verejnosti vzdelávať sa v prírodných vedách.

Zámer projektu odsúhlasili aj prievidzskí mestskí poslanci na svojom decembrovom rokovaní.
 

NEPREHLIADNITE:

„Cieľom projektu je vytvorenie príjemného verejného priestranstva, kde sa bude môcť stretávať miestna komunita bez ohľadu na vek, sociálne a ekonomické postavenie. Na jednom priestore v jednom čase tak nájdu možnosť na aktívny oddych a vzdelávanie seniori aj mladí ľudia, rodiny aj jednotlivci. Tento cieľ vytvára predpoklady na skvalitnenie života miestneho spoločenstva,“ uviedol hovorca mesta Michal Ďureje.

Edukačný charakter

Doplnil, že náučný chodník bude mať aj edukačný charakter, vytvorí totiž nové možnosti pri vyučovaní prírodovedy a biológie prostredníctvom zážitkového učenia.

Súčasťou projektu je výsadba vhodných druhov stromov a rastlín znášajúcich vlhké a zatienené podmienky, revitalizácia trávnatých plôch, prevzdušnenie a dosev trávnikov. Tiež nastolenie biologickej rovnováhy, zníženie organických usadenín na dne a vo vodnom stĺpci, zvýšenie obsahu kyslíka a čistoty vody v jazierku.

Rozpočet vo výške 9 200 eur

„Popri plánovanom chodníku chceme osadiť aj informatívne tabule s popisom, obrázkami a všeobecnou charakteristikou druhov rastlín a živočíchov vyskytujúcich sa v tomto biotope. Projekt počíta aj s doplnením parkových lavičiek,“ dodal Ďureje.

Celkový rozpočet svojho zámeru odhadla samospráva na 9178 eur. Na jeho realizáciu bude žiadať grant od Nadácie Ekopolis vo výške 5000 eur. Ak bude so svojou žiadosťou úspešná, na financovaní by sa mala podieľať sumou 4187 eur.

Text a ilustračné foto: TASR