Vianočná atmosféra ovládla námestie

n 10.12.2015 8:43 - Veľký Krtíš

K tradíciám predvianočných podujatí na Slovensku patrí v súčasnosti organizovanie vianočných podujatí v rámci akcie Čaro Vianoc, ktorých súčasťou sú tiež vianočné trhy.

Najstaršie vianočné trhy siahajú až do roku 1 434, kedy sa údajne konali v Drážďanoch v Nemecku, aj keď o viedenských trhoch sa píše už v roku 1 294 a o prvých vianočných trhoch v Mníchove v roku 1 310. Konajú sa v období adventu, štyri týždne pred Vianocami. Pôvodne ich ľudia navštevovali preto, aby svoje rodiny zásobovali oblečením a potravinami pred blížiacou sa zimou.

V tomto roku si vychutnávajú veľkokrtíšania už od 18. decembra na námestí pred kultúrnym domom sviatočnú atmosféru blížiacich sa vianočných sviatkov pri varenom vínku, voňavom čaji a vianočných maškrtách. Nechýba ani primátorský punč, o ktorý sa stará sám primátor mesta Dalibor Surkoš.

Typickú vianočnú atmosféru vytvoria aj v tomto roku nielen stánky s vianočnými dekoráciami ľudovoumeleckých výrobkov a voňavým vianočným pečivom, ale tiež sviatočný príhovor zástupcov rímskokatolíckej a evanjelickej cirkvi mesta Veľký Krtíš a Detský spevácky zbor Anjelik. Celé popoludnie otvorenia vianočných trhov zabávali rozprávkové postavy Máša a Medveď, Mimoň, Sid, Elza a Dedo Mráz s Čertom rozdávali deťom množstvo darčekov. Podujatie zatraktívnil koncert skupiny Elán Tribute.

 

Text a foto: Eva Stieranková