V Opatovej zahájili Vianoce kapustnicou

n 16.12.2015 14:54 - Lučenec

Prvý ročník vianočnej veselice v Opatovej sa vydaril. V súťaži o najlepšie tradičné vianočné jedlo mohli kuchári vyhrať pečené prasiatko.

Po Rúbaniskovej veselici a Maloveskom advente sa aj Opatovčania rozhodli, že budú mať vlastnú parádu. Nazvali ju Vianočná veselica a jej prvý ročník sa konal v piatok 11. decembra. Nechýbalo na nej nič, čo k predvianočnému času patrí. Voňavý punč, stánky s medovníkmi aj vianočné vinše a piesne.

„Podujatie sme sa rozhodli zorganizovať hlavne preto, že chceme do Opatovej priniesť kultúrny život. Zároveň sa snažíme aj iným mestským častiam ukázať, že sa vieme dobre zabávať,“ povedal Ján Danko, poslanec MsZ Lučenec za obvod Opatová.

Tešili sa najmä deti

Večerom sprevádzal známy moderátor Jožo Pročko. Z jeho bláznivých kúskov mali radosť hlavne deti. V programe vystúpili deti zo ZUŠ pri ZŠ Opatová, ako aj žiaci ZUŠ sídliacej na Gemerskej ceste.

Okrem vianošných vinšov zaspievali aj koledy a samozrejme, nechýbala tá najznámejšia – Tichá Noc. Svojou troškou športových aktivít prispeli aj športovci NovoCKtrial, cyklotrialového klubu. Ukázali, že aj v zime sa možno na bicykli zahriať. Dobrú vianočnú náladu urobil aj spevácky zbor Ozvena.

O najlepšiu kapustnicu

Popoludnie organizátori okorenili aj súťažou. Do varenia vianočnej kapustnice sa zapojilo hneď na prvýkrát trinásť družstiev. Pritom neboli len z Opatovej, ale aj z iných častí mesta a okolitých dedín.

„Veľmi nás teší, že hneď na prvýkrát sa zapojilo toľko družstiev. Myslím, že to svedčí o tom, že Opatovčania sa chcú zabávať. Tímy si museli priniesť vlastné suroviny. My sme poskytli len základné vybavenie, vodu, drevo na kúrenie a priestory,“ hovorí Dušan Jackuliak, predseda poroty.

Pri tejto súťaži sa nehodnotila len chuť jedla, ale aj výzor pokrmu a zladenie oblečenia družstiev. O prvú cenu, ktorou bolo pečené prasiatko, bojovali Čertice, Baníci aj Virgin predators. „Trofejou pre víťaza je tiež putovný nerezový kotlík. Naň sa zapíše názov družstva a o rok sa o jeho vlastníctvo bude bojovať opäť,“ doplnil Jackuliak.

Prvé miesto obsadilo družstvo Rozprávková kapustnica. Dobrá kapustnica sa poradila aj Čerticiam, stačila im na druhé miesto. DSS Ambra putoval balíček korenín a obrovská varecha za 3. miesto.

Text a foto: (mha)