Na Výtvarnom salóne predstavili svoje maľby neprofesionálni umelci

n 9.12.2015 8:13 - Veľký Krtíš

Hontiansko-ipeľské osvetové stredisko (HIOS) Veľký Krtíš v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom každoročne organizuje výstavu neprofesionálnych výtvarníkov okresu Veľký Krtíš Výtvarný salón. Tento rok sa konal vo veľkokrtíšskom kultúrnom dome.

Slávnosté otvorenie výstavy sa uskutočnilo za účasti samotných autorov a širokej verejnosti. Výstavu svojím príhovorom otvárala Ivana Lešková, riaditeľka HIOS Veľký Krtíš. Na výstave boli zastúpené rôzne techniky: vo veľkom množstve maľba, kresba, textilné tapisérie tzv. arttex a steampunk.

Steampunk je nové umenie – obraz zhotovený zo súčastí hodín. Ako zhodnotila Ivana Lešková:

„Nebolo zámerom niekoho vypichovať, je to salón, kde sa autor sám rozhodne, čím sa verejnosti predstaví, takže ide s vlastnou kožou na trh a odozva sa dostáva priamo k nemu. Martin Sitár je výborný kresbou, maľba Roba Tótha je výborná. Linda Kováčová sa predstavila veľmi dobrou kolekciou tapisérie – na nej je vidno to, že napreduje. Krajinárskymi motívmi sa predstavila Emília Slúková z Modrého Kameňa, Ernest Poltársky zo Žihlavy, Magda Kováčová a Beata Kobličeková z Veľkého Krtíša. Po prvýkrát vystavovala Adriana Priadková z Dolnej Strehovej.“

Okres reprezentovaný kresbou

Kresby a grafiky sú výtvarnými disciplínami, ktoré sú v poslednom období menej zastúpené na výstavách pre svoju náročnosť. Organizátori uvítali, že sa objavila aj kresba autorky Ewiny Katalinovej z Malých Zlievcov, ktorá vystavovala po prvýkrát a umelec Martin Sitár, ktorý svojimi kresbami reprezentuje nielen seba, ale i okres vo vyšších kolách súťaže.

Naposledy boli jeho práce vystavené na celoslovenskej výstave Výstavné spektrum v Trenčíne.

Predstavili aj steampunk

Svoj pobyt v Číne v kresbách veľmi pekne stvárnil Henrich Fábri z Modrého Kameňa. Po prvýkrát vystavoval aj mladý študent vysokej školy Tomáš Páriš z Veľkého Krtíša a svoju oblúbenú techniku – maľbu horúcim voskom predstavila Števka Suchánska z Veľkého Krtíša. Robo Tóth patrí medzi pravidelných autorov a vystavovateľov na výtvarnom salóne a môžeme ho považovať za prezícneho maliara, ktorý zvláda veľmi dobre techniku.

Ďalšími vystavovateľmi, ktorí svojimi dielami obohatili výstavu, boli Jozef Sliacky, Jurko Černák zo Sklabinej, Aneta Benková z Veľkého Krtíša, Andrej Kvaček, ktorý sa predstavil menej známym štýlom steampunkom a s návrhom plagátu na tému džez Július Kniesner.

 

Text a foto: Eva Teleková