Viac foto v galérii

Mikuláš rozsvietil výzdobu

n 16.12.2015 14:52 - Lučenec

Mikuláš, anjel a čert neobišli lučenské námestie ani tohto roku. Spolu s deťmi rozsvietili vianočnú výzdobu v meste. Nechýbala ani sladká odmena.

Od piatku 4. decembra svieti na Námestí republiky nádherný vianočný stromček. Nie je tam len tak náhodou. Prišiel ho rozžiariť sám Mikuláš spolu so svojimi pomocníkmi čertom a anjelom. Tradičné rozsvecovanie vianočnej výzdoby pripravila samospráva Lučenca pre najmenších obyvateľov mesta.

Námestie sa na chvíľu ponorilo do tmy. No to len preto, aby si ľudia mohli vychutnať príchod Mikuláša. Pre nejedného škôlkara je dlhoočakávaná chvíľa práve tá, keď sa ukáže, či bol počas roka dobrý.

Vianočná koleda

Ešte pred príchodom Mikuláša herci odohrali predstavenie podľa novely Charlesa Dickensa Vianočná koleda. Z príbehu sa dozvedeli, že štedrosť a delenie sa s druhými prináša človeku radosť. Starý a chladný lakomec Scrooge sa po návšteve troch duchov mení a uvedomuje si, že žil prázdny život.

Po predstavení spolu s primátorkou Lučenca Alexandrou Pivkovou a Mikulášom deti odpočítali rozsvietenie vianočnej výzdoby v meste. Od piatku na námestí svieti nielen stromček, ale aj obrovská mikulášska čiapka, anjel a medveď.

Pomáhal chudobným

Podľa kresťanskej tradície bol sv. Mikuláš biskupom v meste Myru neďaleko Stredozemného mora na území dnešného Grécka. S jeho osobou sa spája množstvo zázrakov a je jedným z najuctievanejších svätcov západnej a východnej cirkvi. Žil v 3. storočí.

Najznámejšia je legenda o troch chudobných dievčatách, ktorým Mikuláš pomohol vydať sa, keď im zabezpečil veno. Odtiaľ pochádza ľudová tradícia nebadane obdarúvať blízkych. Tiež sa spomínajú jeho zásluhy pri záchrane odsúdených na smrť.

Text a foto: (mha)