Okamihy na akvareloch

n 17.12.2015 8:12 - Lučenec

Zasnené krajinky, osamelé stromy, ba aj architektúra Lučenca. To všetko môžete vidieť na výstave akvarelov výtvarníka Pavla Ožďániho v Dome Matice slovenskej.

Od stredy 2. decembra je v priestoroch Domu Matice slovenskej v Lučenci sprístupnená výstava obrazov Pavla Ožďániho. Vyše polstovky výtvarných diel zachytáva pohľady na prírodu Novohradu a jeho známe budovy, napríklad lučenskú synagógu a zámok v Haliči.

Nájdeme tu aj niekoľko pohľadov na Lučenec. Na vyjadrenie svojho umeleckého pohľadu si Ožďáni vybral neľahkú techniku – akvarel. Pritom vôbec nie je profesionálny výtvarník.

Spomienky na Novohrad

Pavel Ožďáni síce nie je rodený Lučenčan, no mesto mu veľmi prirástlo k srdcu. „Narodil som sa v Žiline, kde som prežil prvé roky. Neskôr sme sa presťahovali do Trebeľoviec a odtiaľ do Lučenca. Býval som tu až do pätnástich rokov. Nebolo to dlho, no Lučenec mi prirástol k srdcu, a tak som sem prišiel znovu bývať,“ hovorí sympatický a skromný umelec.

Sympatie k Lučencu a okoliu možno vidieť aj v jeho tvorbe. „Napriek tomu, že mnohí ľudia hovoria, že Lučenec nie je pekné mesto, mne sa veľmi páči. Snažím sa rozoznávať aj v obyčajnom niečo mimoriadne,“ prezrádza.

Jedná sa o vôbec prvú výstavu prác skromného výtvarníka. Akvarelu sa venuje Ožďáni intenzívne posledné štyri roky. Vôbec na prvú výstavu jeho prác ho presvedčila riaditeľka Domu Matice slovenskej v Lučenci Alena Rezková.

„Tohto autora som pozvala hlavne preto, že ma jeho diela oslovujú. Sú plné každodeného života, no napriek tomu nie sú fádne. Určite pôsobia upokojujúco,“ dodala Rezková. Výstava potrvá do 18. decembra.

Text a foto: (mha)