Vianočné trhy šikovných rúk

n 16.12.2015 14:50 - Lučenec

Predvianočný čas je typický aj ponukou tovarov od výmyslu sveta – hlavne toho vianočného. Čo tak ale mať doma niečo, čo je originálne, robené ručne a ešte k tomu tým podporíte dobrú vec?

Mestská tržnica v Lučenci väčšinou patrí predavačom ovocia a zeleniny a, samozrejme, milovníkom sladkého a lacného vínka. V sobotu 12. decembra sa zaplnila vianočným tovarom s pridanou hodnotou.

Konal sa tu Vianočný trh šikovných rúk. Už po druhýkrát dostali v tržnici priestor handmade výrobky. Vytvorili ich žiaci škôl, dobrovoľníci z občianskych združení a klienti domovov sociálnych služieb v Lučenci a okolí.

Benefičné podujatie

O nápade zorganizovať toto podujatie porozprával Tomáš Belko, konateľ Mestskej tržnice: „Ide akoby o predvoj veľkých vianočných trhov v Lučenci, preto sme ho aj načasovali o týždeň skôr. Je to benefičná akcia,“ uviedol.

Všetok priestor na predaj sme poskytli bezplatne pre rôzne domovy sociálnych služieb, školy a združenia. Mali tak možnosť predstaviť svoju činnosť a prejaviť kreativitu.“ Nakupujúcim sa predstavili aj nádejné hudobné talenty z Centra sociálnej pomoci mladým. Na trhu sa svojimi výrobkami prezentovalo dohromady jedenásť subjektov.

Dobrý nákup a inšpirácia

Nielen vianočné ozdoby, magnetky, anjeliky z pedigu, ale aj chutné koláče a punč. To je len stručný prehľad ponuky stánkov. „Veľmi radi sme prijali pozvanie na Trh šikovných rúk. Je to šanca, ako dostať do povedomia ostatných život našich klientov a to, že sú schopní, či už v menšej alebo väčšej miere vytvárať pekné veci. Napríklad aj vianočné ozdoby,“ hovorí Margaréta Žigová, riaditeľka denného centra Dúhový domček.

Ako ďalej uviedla, pracovná činnosť klientov v centre je veľmi dôležitá. Pomáha im nájsť zmysel života a nadobúdajú nové zručnosti.

„Veľmi sa mi páči dobročinná myšlienka tejto burzy. Najviac sa mi páčili výrobky z látky. Sama sa venujem ručným prácam. Okrem toho, že som nakúpila, nazbierala som aj veľa inšpirácie,“ zhodnotila priebeh trhu návštevníčka Janka Sláviková. Na bohatú nádielku originálneho vianočného tovaru sa môžete tešiť opäť o rok v rovnakom čase.

Text a foto: (mha)