Podhoroď láka na túry aj na vodu z Islandu

n 22.12.2015 10:26 - Sobrance

Podhoroď neďaleko Sobraniec nepoznajú len folkloristi, ale aj skalní turisti. Z obce zvyknú vychádzať na krátke, no i niekoľkodňové túry. Ich cieľom sú okolité Vihorlatské vrchy, z ktorých sa dá dovidieť na Poľsko, Ukrajinu a Maďarsko. Nezriedka aj na vzdialenejšie Vysoké Tatry.
    
Podhoroď je známy impozantným skalným bralom s pozostatkami niekdajšieho hrádku. Ide o najvýchodnejšiu stredovekú pevnosť na území Slovenska. Miesto si v posledných rokoch obľúbili priaznivci geocachingu. Okolité lesy sú zasa rajom hubárov. Tamojšie dubáky sú veľmi cenené. Rastú totiž ďaleko od továrenských komínov či frekventovaných prašných ciest.    
 

NEPREHLIADNITE: Vianočné naj hity (2.): Rebríček skladieb, ktoré vám vyčarujú úsmev na tvári

Dlhé aj krátke výlety

Spomínaná obec je už takmer 30 rokov východiskovým bodom známej turistickej akcie. Koná sa spravidla v máji a nesie názov Poď na Podhoroď. Turisti sa v rámci nej pohybujú „naťažko“. „Na prechod chrbta Vihorlatských vrchov sú potrebné dve prenocovania,“ informoval  turistický nadšenec Ľuboslav Husnaj.

Trasa je určená pre skúsených turistov, jej dĺžka je vyše 50 kilometrov. Z Podhorode sa však dajú absolvovať aj oveľa kratšie výlety. Začať možno pri obecnom úrade a pokračovať smerom na hradný vrch.

Trasa potom prechádza cez Paprtný vrch s peknými výhľadmi, Veľký a Malý Osojík, kopec Borolo, Tibavský hrad pri Choňkovciach, tamojší kameňolom a končí pri miestnej krčme. Celú trasu možno prejsť asi za päť a pol hodiny.

Zdravá voda

Turistickí nadšenci si do Podhorode nosia prázdne fľaše. Napĺňajú ich tu miestnou vodou, ktorá patrí k najlepším široko-ďaleko. Vhodná je dokonca i pre dojčatá. Podhorodská voda pochádza z andezitových a vulkanických hornín.

„Je teda mäkšia ako tie z vápencového podložia,“ vysvetlil Husnaj s tým, že obecný vodovod zachytáva tri pramene. Jeden z nich nesie zaujímavý názov – Island. „Podhoroď je dlhodobo sebestačný, čo sa týka pitnej vody aj v časoch najväčšieho sucha,“ podčiarkol Husnaj.

Návštevníkom kraja má čo ponúknuť aj okolie Podhorode. V neďalekej Ruskej Bystrej stojí unikátny chrám. Drevená stavba z 18. storočia je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Travertínová veľryba

„Kúsok od Podhorode leží aj obec Beňatina, známa predovšetkým starým lomom, v ktorom sa ťažil travertín. Vzniklo tam jazierko, ktoré využívajú pocestní na osvieženie. Zaujímavá je travertínová stena, na ktorej akoby bola znázornená veľryba,“ informovala Soňa Kostrábová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Košický kraj.

Za návštevu stojí určite aj Tibava, známa vinohradnícka obec na slovensko-ukrajinskom pohraničí. Lákadlom blízkych Sobraniec je zasa nevšedné Gitarové múzeum, jediné svojho druhu v Európe. Na jeho nástrojoch hrávali napríklad George Harrison či Maťo Ďurinda. Jeden z najnovších prírastkov venoval múzeu americký herec a hudobník Steven Seagal.

Text a foto: TASR