Nabíjaciu stanicu máme v Trebišove už rok a pol

n 20.12.2015 8:10 - Trebišov

Zo všetkých strán počúvame o šetrnosti elektromobilov k životnému prostrediu. Tieto vozidlá sa udomácňujú už aj na Slovensku. Jednu z verejných nabíjacích staníc pre takéto automobily máme aj u nás, v Trebišove.

Nabíjacia stanica pre elektromobily je v prevádzke od júna 2014. Otvorilo ju mesto Trebišov v spolupráci so Slovenskými elektrárňami. V tom čase bola trebišovská nabíjacia stanica zároveň prvou takouto stanicou v zemplínskom regióne. Jej výhodou je určite rýchlosť.

Moderná technológia so zrýchleným nabíjaním, ktorú stanica využíva, znamená plné nabitie vozidla v intervale 2 až 4 hodiny. Pýtali sme sa, aké boli hlavné dôvody, ktoré primäli dnes už bývalé vedenie mesta k 20 % finančnej spoluúčasti pri tomto projekte.

Ekologické cítenie

„Mesto Trebišov sa za bývalého vedenia rozhodlo vybudovať nabíjaciu stanicu pre elektromobily hlavne z dôvodu ekologického cítenia a smerovania, hoci je paradoxom, že členovia bývalého vedenia mesta pred rokmi bojovali proti vybudovaniu tepelnej elektrárne v meste. Nebojovali však proti elektrickej energii ako takej, ale hlavnými dôvodmi bolo umiestnenie obrovskej uhoľnej elektrárne na severnom okraji mesta a značne negatívny vplyv na životné prostredie,“ informoval Ľ. Princík.

Rastúci význam

V prvých mesiacoch svojej prevádzky bola nabíjacia stanica využívaná naozaj minimálne. Podľa informácií sprostredkovaných od bývalého vedenia mesta ju v začiatkoch využívalo málo majiteľov, a išlo v drvivej väčšine prípadov o vodičov zo západného Slovenska. Okrem nich však bola stanica využívaná na dobíjanie elektromobilov vypožičaných pre mestský úrad.

Text a foto: (df)