Okolie kamenného mosta v Hnúšti-Maši je vyčistené

n 23.12.2015 8:00 - Rimavská Sobota

Okolie historického kamenného mosta v Hnúšti-Maši v okrese Rimavská Sobota v uplynulých dňoch vyčistili od smetí a náletovej zelene členovia Hornej Rimavy.

Ako informoval viceprimátor Hnúšte Roman Lebeda, cieľom bolo lepšie sprístupniť most pre vykonanie predbežného statického posudku, ktorý bude prvým krokom k jeho záchrane. „V súčasnosti je v dezolátnom stave. Rozpadávajú sa hlavne nájazdy z obidvoch strán, kde už chýba veľa kameňov. Obávame sa, že by most mohol časom spadnúť,“ uviedol Lebeda.

Cieľom regionálneho združenia je podľa neho záchrana tejto historickej stavby a jej postupná rekonštrukcia v závislosti od získaných finančných prostriedkov, o ktoré sa mienia uchádzať z grantov.

Konzultácie s odborníkmi

„Konečným cieľom je vytvoriť v okolí mosta oddychové miesto s lavičkami a ďalším vybavením, kam by mohli chodiť na výlety ľudia z mesta i okolia,“ poznamenal viceprimátor s tým, že do rekonštrukcie chcú ísť v spolupráci s mestom Hnúšťa a ďalšími združeniami z regiónu, ktoré budú mať záujem zapojiť sa.

Zároveň všetky kroky konzultujú s odborníkmi, ktorí sa venujú obnove hradu Muráň a kaštieľa v Jelšave. Jednoklenbový kamenný most v Maši nazývajú miestni ľudia tureckým. „My sme po tom trochu pátrali, avšak žiadne doklady o tom, že by šlo skutočne o turecký most, sme nenašli. Pravdepodobne ide o most z konca 18. storočia,“ ozrejmil Lebeda.

Text a foto: TASR