Vianočná atmosféra vládne aj v Gelnici

n 16.12.2015 10:51 - Gelnica

Mesto žije vianočnou náladou. Obyvateľom Gelnice ju priniesli vianočné dekorácie aj nová tradícia. Na nadrozmernom adventnom venci bola v túto nedeľu zapálená tretia sviečka.

S nástupom decembrových dátumov do kalendárov sa naše mesto odelo do vianočných farieb. Ako prvé boli na stĺpy pouličného osvetlenia inštalované svetelné dekorácie. Nočnou Gelnicou žiaria zvončeky, stromy, snehuliaci a ďalšie symboly blížiacich sa sviatkov.

Vianočný stromček pribudol na Športovej ulici, neďaleko Zimného štadióna Petra Bindasa. Je ním jeden z rastúcich ihličnanov, ktorý získal farebnú svetelnú reťaz. Ten hlavný vianočný strom s niekoľkometrovou výškou však stojí v centre mesta.

Pred Domom služieb prispieva k sviatočnej atmosfére, ktorú každú nedeľu vytvárajú zhromaždení Gelničania. Stretávajú sa, aby spolu zapálili sviečku na adventom venci. Budúcu nedeľu sa plamienok rozhorí na poslednej z nich.

Nová tradícia Gelničanov teší

Nadrozmerný veniec vytvorili samotní obyvatelia Gelnice. Spolu ho ozdobili a umiestnili na dobre viditeľné miesto. Na zapaľovaní adventných sviečok sa zúčastňujú desiatky Gelničanov, pre ktorých sú tradície predvianočného obdobia jeho neodmysliteľnou súčasťou.

Každá nedeľa počas adventu má svoj špecifický význam. „Prvá nás nabáda na trpezlivosť, druhá je v znamení pokánia a tretia sa nesie v znamení radosti. Štvrtá adventná nedeľa hovorí o udalostiach bezprostredne pred narodením Ježiška,“ vysvetlila vo svojom príhovore vedúca Oddelenia kultúry Mestského úradu. Veniec na Hlavnej ulici však nie je jediným v meste. Svoj vlastný si vyrobili aj obyvatelia mestskej časti Legy.

Text a foto: Patrícia Papcunová